Autor:Katarzyna Porębska, fot. PZL LEONARDO Avia Świdnik
  16.09.2023 godz. 16:51

Sobota z TAURON 1. Ligą: PZL LEONARDO Avia Świdnik - REA BAS Białystok 0:3


PZL LEONARDO Avia Świdnik przegrał z REA BAS Białystok 0:3 (25:27, 20:25, 25:27) w ostatnim sobotnim meczu TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Pierwszy trzy punkty do ligowej tabeli po wyrównanym spotkaniu dopisali białostoczanie.MVP tego starcia został wybrany Adrian Kacperkiewicz.

Ostatni mecz w sobotę rozegrał zespół PZL LEONARDO Avia Świdnik oraz REA BAS Białystok. Świdniczanie ostatni sezon zakończyli na 7. pozycji w tabeli. - To niewątpliwie nasze ogromne atuty, że zagramy we własnej hali i przy wsparciu naszych kibiców. Kibice Avii są naprawdę najlepsi i potrafią dodać skrzydeł. Już nie mogę się doczekać pierwszego gwizdka tym bardziej, że usłyszymy go w naszej hali. Myślę, że patrząc na składy poszczególnych drużyn, nadchodzący sezon będzie bardziej wyrównany i obfitujący w niespodzianki - podkreślił Mateusz Łysikowski, przyjmujący świdniczan.

Krzysztof Andrzejewski, trener REA BAS Białystok, który podczas poprzedniego sezonu 2022/23 zrealizował podstawowy cel, czyli utrzymanie zespołu na parkietach 1. Ligi dodał - Po ostatnim sezonie na pewno nasz apetyt rośnie. Nasze 10. miejsce w poprzednich rozgrywkach było na miarę potencjału zespołu. Teraz mamy zmienioną drużynę. Nasze cele też się zmieniły. Okrzepliśmy w tej lidze. Zawodnicy zebrali doświadczenie. Nadrzędnym celem jest zachowanie bytu ligowego. Natomiast apetyty mamy wyższe, niż w poprzednim sezonie. Chcemy być po prostu trochę wyżej w tabeli. Ósme miejsce i udział w fazie play off byłby dużym wynikiem dla naszego klubu.

Mecz rozpoczął się od dwóch bardzo dobrych zagrywek Mateusza Łysikowskiego 2:0. Białostoczanie szybko doprowadzili do remisu 2:2. W dalszej części żadnej z drużyn nie udało się zbudować bezpiecznej przewagi punktowej 10:10. Walka punkt za punkt toczyła się do końca partii. W kluczowych momentach więcej zimnej krwi zachowali siatkarze REA BAS. Najpierw skutecznym atakiem popisał się Adrian Kacperkiewicz, a chwilę później Michał Witkoś szczelnym blokiem zatrzymał zagranie Łysikowskiego 27:25.

Drugi set był niemal kopią pierwszego. W pierwszej części żadnej z drużyn nie udało się wypracować znaczącej przewagi 10:9. Kibice mogli obserwować dość długie wymiany po obu stronach siatki 13:11. Od połowy seta inicjatywę na boisku zaczęli przejmować podopieczni Krzysztofa Andrzejewskiego 19:14. PZL LEONARDO Avia stanęła w jednym ustawieniu. Siatkarze z Białegostoku nie pozwolili gospodarzom już nawiązać równorzędnej walki, wygrywając tę partię 25:20.

Kolejna część meczu zaczęła się od dobrych serwisów Witkosia 3:1. Chwilę później Jakub Guz, trener gospodarzy poprosił o czas dla swoich podopiecznych 3:7. Zespół ze Świdnika do walki próbował poderwać Hubert Piwowarczyk oraz Maciej Ptaszyński 5:10. Jednak w dalszej części seta ręki w ataku nie zwalniał Jędrzej Goss 16:13. Świdniczanie wspierani głośnym dopingiem swoich kibiców nie mieli zamiaru oddać tego meczu bez walki. Końcówka była emocjonująca i zacięta. Dzięki serwisom Damiana Wierzbickiego zdołali doprowadzić do remisu 24:24. Nerwy na wodzy w kluczowych akcjach zachowali siatkarze REA BAS. Najpierw punktowy atak na swoim koncie zapisał Karol Rawiak, a chwilę później skutecznym blokiem popisał się Piotr Janusz, który zatrzymał atak Piwowarczyka 27:25.

Tym samym pierwszy komplet punktów do ligowej tabeli w sezonie 2023/24 dopisała drużyna REA BAS Białystok. Natomiast PZL LEONARDO Avia Świdnik w kolejnym spotkaniu nowego sezonu będzie musiała powalczyć o zwycięstwo we własnej hali.

Pkt za pkt: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1103137.html#pktvspkt 

Statystyki: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1103137.html#stats 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...