Autor:Katarzyna Porębska
  02.04.2021 godz. 12:38

LUK Politechnika Lublin zwycięzcą rundy zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn


LUK Politechnika, BKS Visła Bydgoszcz, BBTS Bielsko-Biała to najlepsze trzy drużyny rundy zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn w sezonie 2020/21. Ponadto awans do fazy play off wywalczył jeszcze Exact Systems Norwid Częstochowa, eWinner Gwardia Wrocław, Polski Cukier Avia Świdnik, KPS Siedlce oraz Mickiewicz Kluczbork.

Rozgrywki TAURON 1. Ligi Mężczyzn sezonu 2020/21 zostały zainaugurowane 22 września 2020 roku. Tego dnia po przeciwnych stronach siatki stanęła eWinner Gwardia Wrocław oraz AZS AGH Kraków. Po dość wyrównanym starciu ostatecznie triumfowali wrocławianie 3:1. Ostatni mecz rundy zasadniczej natomiast rozegrano 1 kwietania 2021 roku. O fotel lidera klasyfikacji walczyła LUK Politechnika Lublin oraz BKS Visła Bydgoszcz. Lublinianie w pełni wykorzystali atut własnej hali i zwyciężyli 3:0, przypieczętowując sobie tym samym pierwsze miejsce na koniec pierwszej części rozgrywek.

Po blisko sześciu miesiącach rywalizacji, rozegraniu 30. kolejek spotkań poznaliśmy osiem drużyn, które uzyskały awans do fazy play off. W gronie ośmiu najlepszych drużyn znalazła się: LUK Politechnika Lublin, BKS Visła Bydgoszcz, BBTS Bielsko-Biała, Exact Systems Nirwid Częstochowa, eWinner Gwardia Wrocław, Polski Cukier Avia Świdnik, KPS Siedlce oraz Mickiewicz Kluczbork.

- W tym ostatnim meczu bydgoszczanie nie pokazali tego, na co ich naprawdę stać. Jeżeli spotkamy się z nimi w fazie play off, to na pewno nie będzie ani łatwo, ani przyjemnie, bo to jest bardzo mocny zespół i na pewno potrafi grać bardzo dobrą siatkówkę, co do tej pory pokazywał, bo jesteśmy dopiero trzecim zespołem, który ich pokonał. Atut własnej hali na pewno jest bardzo istotny. Myślę, że musimy skupiać się cały czas wyłącznie na sobie, nie patrzeć na przeciwnika tylko patrzeć na swoją grę, bo jeżeli my gramy dobrą siatkówkę, to wtedy ten wynik też będzie dobry. Musieliśmy dalej mocno pracować, gdyż teraz czeka nas naprawdę dużo mocnego grania, podróżowania, więc musieliśmy się przygotować na to spotkanie - powiedział Dariusz Daszkiewicz, trener LUK Politechniki.

Śmiało można powiedzieć, że niekwestionowanym "czarnym koniem" rozgrywek zostali siatkarze Norwida Częstochowa, którzy przed sezonem byli skazywani na walkę o utrzymanie, a tę część rozgrywek zakończyli na wysokiej 4. pozycji.

- Od samego początku byliśmy przez wszystkie drużyny spisani na straty, ale ciężką pracą i co najważniejsze atmosferą w szatni udowodniliśmy, że nie jesteśmy „chłopcem do bicia”. Pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony na boisku i można śmiało powiedzieć, że jesteśmy przysłowiowym czarnym koniec rozgrywek - wyznał Damian Kogut, przyjmujący częstochowskiej drużyny.

Z kolei Mateusz Grabda, trener KPS-u Siedlce dodał - Faza play-off jest czystą kartą, wszystko się tam może zdarzyć. Na pewno będziemy walczyli, mój zespół jest znany z dużej waleczności i mocnego charakteru. Wierzę w ten zespół, w tych chłopaków i to, że zajmiemy fajne miejsce na koniec tego sezonu. Jeszcze jest trochę grania przed nami.

Sezon 2020/21 na miejscach 9-13 zajęła odpowiednio: Lechia Tomaszów Mazowiecki, AZS AGH Kraków, ZAKSA Strzelce Opolskie, Olimpia Sulęcin oraz KRISPOL Września. Te drużyny zakończyły już grę w tegorocznych rozgrywkach.

- Nasze przedsezonowe ambicje na pewno dotyczyły gry w fazie play off. Niestety, żeby się tam znaleźć trzeba prezentować określony poziom przez dłuższą część sezonu. My niestety nie daliśmy rady odpowiednio wcześnie na niego wejść, żeby chociaż powalczyć o ósemkę. Cieszymy się, że ostatecznie utrzymaliśmy dziewiątą pozycję - zauważył Bartosz Zieliński, libero Lechii. 

Niestety po sezonie 2020/21 z grą w TAURON 1. Lidze Mężczyzn żega się BAS Białystok oraz MCKiS Jaworzno.

- Jest to dla mnie bardzo duży cios. Byłem w tej drużynie, kiedy była ona budowana do awansu, potem awansowała do 1. Ligi. Rozegrałem w niej trzy sezony na zapleczu PlusLigi, ale z niego spadamy. Jeszcze do końca tego w sobie nie przetrawiłem. Żałujemy tego, co się stał - wyznał Karol Borończyk, atakujący MCKiS.

 

POWIĄZANE INFORMACJE

...