Autor:Katarzyna Porębska, fot. Olimpia Sulęcin/KPS Siedlce/BAS Białystok
  04.03.2021 godz. 19:15

Podsumowanie 25. kolejki TAURON 1. Liga

W środę w całości została rozegrana 25. kolejka TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Bardzo cenne zwycięstwa na swoim koncie zapisała LUK Politechnika Lublin, Polski Cukier Avia Świdnik, Mickiewicz Kluczbork, BKS Visła Bydgoszcz, MCKiS Jaworzno, eWinner Gwardia Wrocław oraz BBTS Bielsko-Biała. Po tej serii spotkań na podium niezmiennie plasują się odpowiednio lublinianie, bydgoszczanie oraz bielszczanie. W tej kolejce pauzowała drużyna ZAKSY Strzelce Opolskie.

Pewne zwycięstwo LUK Politechniki
W pierwszym środowym meczu LUK Politechnika Lublin na wyjeździe bardzo pewnie pokonała AZS AGH Kraków bez straty seta. Świetne spotkanie rozegrał Paweł Rusin, który mógł pochwalić się 100 procentową skutecznością w ataku (13 punktów). Na koniec odebrał w pełni zasłużoną nagrodę MVP. Akademikom nie można było odmówić walki i zaangażowania. Jednak momentami nie mieli punktu zaczepienia, aby nawiązać równorzędną walkę z rywalem. Lublinianie dzięki wygranej za trzy punkty utrzymali fotel lidera. Krakowscy siatkarze natomiast, pomimo porażki pozostali na 10. pozycji.

Przerwana seria KPS-u. Trzy punkty dla beniaminka
Drużyna KPS-u Siedlce pomimo waleczności w środowe popołudnie zdołała urwać Polskiemu Cukrowi Avii tylko jedną partię. Ostatecznie siedlczanie przegrali spotkanie 1:3, tym samym została przerwana ich seria zwycięstw. Dzięki wygranej za trzy punkty świdniczanie zrównali się punktami z ekipą ze Siedlec. Oba zespoły mają aktualnie po 42 punkty i zajmują odpowiednio 5. i 6. miejsce w klasyfikacji.

- Avia zagrała kapitalne zawody. Wiktor Nowak robił niesamowitą różnicę na rozegraniu. Pociągnął swoją drużynę do zwycięstwa. Te punkty na pewno świdniczanom się należały - powiedział Mateusz Grabda, trener KPS-u.

Kolejne zwycięstwo Mickiewicza
Kolejne cenne zwycięstwo w rundzie zasadniczej na swoim koncie zapisał Mickiewicz. Na wyjeździe pokonał BAS Białystok 3:1. Białostoczanie, którzy cały czas walczą o utrzymanie w 1. Lidze wyszli na parkiet mocno skoncentrowani. Jednak podopieczni Piotra Łuki tylko w trzeciej partii zdołali przechylić szalę na swoją stronę. W pozostałych musieli uznać wyższość klubczborczan. W tej sytuacji siatkarze beniaminka muszą mocno skupić się przed kolejnymi meczami, jeśli chcą utrzymać się w pierwszoligowych rozgrywkach. Na ten moment pozostają na 14. miejscu. W szeregach zespołu gości bardzo dobre spotkanie rozegrał Dawid Bułkowski, który poprowadził drużynę do trzynastego zwycięstwa w rundzie zasadniczej. Mickiewicz utrzymał 8. pozycję w klasyfikacji.

Podziałów punktów w Częstochowie
Bardzo zmienny przebieg miała środowa potyczka pomiędzy Exact Systems Norwid Częstochowa i BKS Visłą Bydgoszcz. Pierwszą partię dość pewnie wygrali częstochowianie, ale w kolejnych dwóch dużo skuteczniejsi na parkiecie byli już bydgoszczanie. Wiele wskazywało również, że ekipa gości zakończy spotkanie w czterch setach. Jednak podopieczni Piotra Lebiody nie złożyli broni. Walczyli do końca, co bardzo im się opłaciło, bowiem czwartą partię rozstrzygnęli na swoją stronę. Tie-break był bardzo równy, ale minimalnie lepsi okazali siatkarze znad Brdy, którzy kontynują swoją serię zwycięstw. BKS Visła pozostaje na 2. lokacie w tabeli. Natomiast Norwid pozostaje na 4. miejscu.

Porażka Olimpii. Drugie zwycięstwo jaworznian
Do bardzo ważnego meczu dla układu dolnej części tabeli doszło w Sulęcinie. O cenne punkty walczyła miejscowa Olimpia oraz MCKiS Jaworzno. Oba zespoły w dalszym ciągu walczą o utrzymanie w 1. Lidze. Na pięć kolejek przed zakończeniem rundy zasadniczej ani sulęcnianie, ani jaworznianie nie mogą być niczego pewni. Po tej kolejce podopieczni Tomasza Kowalskiego pozostają na 12. lokacie, a Dariusza Parkitnego na 15. miejscu.

- Pierwszego seta przegraliśmy, ale fajnie, że pokazaliśmy, że potrafimy się pozbierać, wygrać trzy kolejne sety i dopisać trzy punkty do ligowej tabeli - wyznał Maciej Polański, środkowy MCKiS.

Cenne punkty wrocławian i wrześnian
W środowe popołudnie eWinner Gwardia Wrocław podzieliła się punktami z KRISPOL-em Września. Pierwszą partię na swoją stronę rozstrzygnęli goście. W kolejnych dwóch lepsi okazali się wrocławianie prowadzeni przez nowego szkoleniowca - Marka Lebedewa. Zespół z Wrześni, który cały czas walczy o bezpieczne miejsce w 1. Lidze doskonale wiedział, że nie może pozwolić sobie na brak ligowych oczek w tym starciu. W czwartej partii udało mu się przechylić szalę na swoją stronę i doprowadził do tie-breaka. W tym piątym secie więcej zimnej krwi zachowali Gwardziści, którzy ostatecznie zwyciężyli 3:2 w tym meczu. Po tej kolejce siatkarze ze stolicy Dolnego Śląska plasują się na 7. pozycji. Natomiast KRISPOL zajmuje 13. miejsce, ale zrównał się punktami z 12. w klasyfikacji Olimpią i w dalszym ciągu jest w grze o utrzymanie.

- Wygraliśmy i to jest najważniejsze. Jestem usatysfakcjonowany. Byłbym szczęśliwy, gdyby udało się zdobyć trzy punkty. Czasem rywal gra solidnie i te dwa oczka po prostu trzeba uszanować. Września grała bardzo dobrze na początku spotkania, w szczególności w bloku i obronie. Dotykali każdą piłkę blokiem, bronili, było nam trudno zdobywać kolejne punkty. Straciliśmy trochę cierpliwości i zaufania w naszej grze. Wygraliśmy jednak bitwę o wygranie drugiego seta i zwycięstwo w trzecim. Sytuacja z początku meczu powtórzyła się jednak w czwartej partii. Trwało to tylko dwie minuty, ale wystarczyło do utraty punktu. Jak pokazał ten mecz, ciągle mamy nad czym pracować - podkreślił Mark Lebedew, trener eWinner Gwardii.

Trzy punkty bielszczan
Bardzo pewne zwycięstwo w środę odniosła drużyna BBTS Bielsko-Biała. Bielszczanie we własnej hali nie dali praktycznie żadnych szans rywalom na nawiązanie równorzędnej walki. Dominowali na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Tomaszowianie nie mieli praktycznie żadnego punktu zaczepienia. BBTS pozostał na 3. pozycji w tabeli, a Lechia utrzymała 9. pozycję.

- Cieszymy się ze zwycięstwa. Bardzo dobrze zagrała cała drużyna, więc statuetka MVP należy się wszystkim chłopakom. Zagraliśmy przede wszystkim konsekwentnie i nie odpuszczaliśmy żadnej piłki - zakończył Wojciech Siek, środkowy BBTS-u.

Wyniki 25. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn
3 marca (środa)
AZS AGH Kraków - LUK Politechnika Lublin 0:3 (16:25, 17:25, 19:25). MVP: Paweł Rusin
KPS Siedlce - Polski Cukier Avia Świdnik 1:3 (24:26, 25:14, 22:25, 19:25). MVP: Łukasz Swodczyk
BAS Białystok - Mickiewicz Kluczbork 1:3 (20:25, 22:25, 25:18, 19:25). MVP: Dawid Bułkowski
Exact Systems Norwid Częstochowa - BKS Visła Bydgoszcz 2:3 (25:19, 19:25, 20:25, 25:23, 13:15). MVP: Jan Galabov
Olimpia Sulęcin - MCKiS Jaworzno 1:3 (25:18, 24:26, 21:25, 23:25). MVP: Jakub Grzegolec
eWinner Gwardia Wrocław - KRISPOL Września 3:2 (20:25, 25:23, 25:19, 25:27, 15:10). MVP: Tytus Nowik
BBTS Bielsko-Biała - Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0 (25:20, 25:23, 25:12). MVP: Wojciech Siek

PAUZOWAŁA: ZAKSA Strzelce Opolskie

XXX
Wyniki 10. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn

Mickiewicz Kluczbork - BAS Białystok 3:2 (25:27, 23:25, 25:19, 29:27, 15:13). MVP: Dawid Bułkowski
BKS Visła Bydgoszcz - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:14, 25:17, 25:19). MVP: Jan Galabov
Polski Cukier Avia Świdnik - KPS Siedlce 0:3 (20:25, 19:25, 21:25). MVP: Radosław Nowak
LUK Politechnika Lublin - AZS AGH Kraków 3:1 (25:22, 25:21, 23:25, 25:20). MVP: Paweł Rusin
MCKiS Jaworzno - Olimpia Sulęcin 2:3 (25:19, 23:25, 20:25, 25:20, 11:15). MVP: Grzegorz Turek
KRISPOL Września - eWinner Gwardia Wrocław 3:1 (25:20, 25:22, 24:26, 25:19). MVP: Mateusz Linda
Lechia Tomaszów Mazowiecki - BBTS Bielsko-Biała 1:3 (23:25, 19:25, 25:22, 24:26). MVP: Oleg Krikun