zw. E lub F
··· ···
zw. E lub F

Czwartek z 1. Ligą: Exact Systems Norwid Częstochowa - KS Gwardia Wrocław 3:2

Exact Systems Norwid Częstochowa pokonał KS Gwardia Wrocław 3:2 (19:25, 25:23, 25:22, 14:25, 19:17) w drugim meczu o miejsca 5-8 II rundy fazy play off 1. Ligi Mężczyzn. MVP został wybrany Mateusz Piotrowski. Częstochowianie powalczą o 5. miejsce na koniec sezonu 2018/19, a wrocławianie o 7. lokatę.

O pierwszym meczu drugiej rundy fazy play off siatkarze trenera Leszka Mazura z pewnością woleliby jak najszybciej zapomnieć. Spadek koncentracji i energii na boisku sprawił, że po pięciosetowej batalii, ostatecznie przegrali 2:3. Choć zespół częstochowskiego Norwida również popełnił wiele błędów, to w końcówkach setów, potrafił postawić na swoim. W drugiej połowie tie-breaka, szybko zdobyli trzy punkty przewagi, których nie oddali już do końca spotkania.

- Na pewno szkoda tego meczu, bo naprawdę zależy nam na zajęciu jak najlepszego miejsca na koniec sezonu. Niestety nasza gra zbytnio falowała, żeby można było odnieść zwycięstwo, a pomimo to o wygranej zadecydował tie-break. Widać było, że po przegranym ćwierćfinale, zeszło z nas trochę powietrze. Nie składamy jednak broni i do Częstochowy przyjechaliśmy walczyć o każdą piłkę i po dwa zwycięstwa - powiedział przed spotkaniem Maciej Naliwajko, kapitan Gwardii Wrocław.

Pierwszą partię spotkania od lepszej gry rozpoczęli wrocławianie. Serią dobrych zagrywek popisał się Błażej Szymeczko 3:1. Częstochowianie nie mieli zamiaru się poddać i punkt po punkcie zaczęli odrabiać straty 10:10. W ataku dobrze spisywał się Damian Kogut oraz Krzysztof Modzelewski. Od tego momentu zespoły grały równo 14:14. W drugiej połowie seta wrocławianie ponownie wypracowali kilka oczek przewagi dzięki serwisom Szymeczko i świetnym atakom Kamila Maruszczyka 20:16. To właśnie wspomniany przyjmujący zdobył ostatni punkt w tym secie dla swojej drużyny 25:19.

Kolejna partia rozpoczęła się od równej gry obu ekip 9:9 i 12:12. W dalszej części żadnej drużynie nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej 16:16. Po stronie gości ręki nie zwalniał w ataku Maruszczyk oraz Michał Superlak, a gospodarzy Arkadiusz Żakieta. Dopiero w końcówce siatkarze Norwida Częstochowa wyszli na prowadzenie 23:20. Serią dobrych zagrywek popisał się Modzelewski. W końcówce Gwardia odrobiła jeszcze kilka oczek 23:24, ale ostatnie słowo należało do podopiecznych Radosława Panasa 25:23. Ostatni punkt ze środka zdobył Wiktor Rajsner.

Po krótkiej przerwie drużyny wznowiły rywalizację. Trzecią odsłonę czwartkowego spotkania lepiej zaczęli podopieczni Leszka Mazura 10:6. Ponownie ręki w polu serwisowym nie zwalniał Szymeczko. Drużyna z Czętochowy ani myślała złożyć broni. W drugiej połowie partii doprowadziła do remisu 17:17. Następnie wyrównaną koncówkę rozstrzygnęła na swoją stronę, a wygraną skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Rajsner 25:22.

Siatkarze z Dolnego Śląska podrażnieni porażką w secie trzecim, kolejnego zaczęli od bardzo dobrej gry, zarówno w ataku, jak i polu serwisowym. Serią dobrych zagrywek popisał się m.in. Jakub Nowosielski 10:3. Na niewiele zdały się przerwy na żądanie trenera Radosława Panasa 4:12, to goście dyktowali warunki gry. Gospodarze do końca tego seta nie potrafili znaleźć żadnego skutecznego sposobu, aby zatrzymać rozpędzonych Gwardzistów 14:24. Ostatni punkt na wagę remisu w tym meczu zodbył z lewego skrzydła Maruszczyk 25:14.

To czwartkowe spotkanie roztrzygnął dopiero tie-break. Od punktowego ataku ze środka rozpoczął go Mariusz Schamlewski 1:0. Zespoły do stanu 4:4 grały puntk za punkt. Następnie dwa oczka przewagi wypracowała Gwardia 6:4. Po kolejnym udanym ataku Superlaka, goście zmieniali strony boiska prowadząc 8:7. Druga część piątej partii była bardzo zacięta i emocjonująca, ale i stawka była wysoka. Częstochowianie chcieli zakończyć rywalizację w dwóch meczach, a wrocławianie starali się przedłużyć szanse na grę o 5. miejsce na koniec sezonu 14:14. Ostatecznie z wygranej cieszyli się siatkarze Exact Systems Norwid - najpierw skutecznym atakiem z szóstej strefy popisał się Kogut, a następnie na prawym skrzydle został zatrzymany Superlak 19:17.

Wyniki II rundy fazy play off o miejsca 5-8
23.03 KS Gwardia Wrocław - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:20, 19:25, 22:25, 25:15, 12:15), MVP: Krzysztof Modzelewski
30.03 Exact Systems Norwid Częstochowa - KS Gwardia Wrocław 3:2 (19:25, 25:23, 25:22, 14:25, 19:17), MVP: Mateusz Piotrowski