··· ···
··· ···
··· ···

Sobota z 1. Ligą: KS Gwardia Wrocław - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3

KS Gwardia Wrocław przegrała z Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:20, 19:25, 22:25, 25:15, 12:15) w pierwszym meczu o miejsca 5-8 II rundy fazy play off 1. Ligi Mężczyzn. MVP został wybrany Krzysztof Modzelewski. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw.

Drużyna KS Gwardia Wrocław i Exact Systems Norwid Częstochowa przegrały rywalizację w I rundzie fazy play off odpowiednio ze Stalą Nysa i APP Krispolem Września. W tej sytuacji zespołom pozostała walka o miejsca 5-8 na koniec sezonu 2018/19. Gospodarzem pierwszego spotkania II rundy była wrocławska drużyna.

- Według mnie Łukasz Łapszyński wspierany Arkadiuszem Żakietą mogą stanowić niebezpieczny duet. Do tego środek siatki, który bardzo dobrze tam funkcjonuje. Mecze w tej fazie sezonu ogromnie się różnią od tych z fazy zasadniczej. Tutaj lider może pojawić się znikąd, trzeba być czujnym. Ktoś, kto przez długi czas skupiał na sobie uwagę rywali, teraz może zaliczyć spadek formy, to normalne - powiedział Bartłomiej Dzikowicz, libero Gwardii.

Pierwszą partię spotkania od skutecznego ataku ze środka rozpoczął Mariusz Schamlewski 1:0. Warto zauważyć, że od początku sobotniego meczu wrocławianie dobrze czytali grę rywali i ustawiali szczelny blok 4:2. Do stanu 10:10 zespoły grały równo. Następnie częstochowianie odskoczyli na trzy oczka 13:10. W ataku dobrze spisywał się Arkadiusz Żakieta. Gospodarze nie mieli zamiaru się poddać. Serią bardzo dobrych zagrywek popisał się Kamil Maruszczyk 13:13. W drugiej połowie premierowej odsłony meczu inicjatywę przejęli Gwardziści 21:18. Do końca utrzymali równy rytm gry i zwyciężyli 25:20.

Zespół Exact Systems Norwid bardzo szybko wyciągnął wnioski z przegranej partii. Seta drugiego rozpoczął od pewnego prowadzenia 8:4. Serią bardzo dobrych zagrywek popisał się Żakieta. Wrocławianie mieli niestety spore problemy z przyjęciem i wyprowadzeniem skutecznej akcji. Do tego nie wystrzegali się prostych błędów w ataku, m.in. Michał Superlak i Maruszczyk 4:11. Podopiecznym Leszka Mazura nie można było odmówić walki. W drugiej połowie seta zniwelowali stratę do trzech oczek 14:17. Jednak końcówka należała do przyjezdnych. Siatkarze Norwida pewnie zwyciężyli 25:19.

Trzecia część spotkania zaczęła się od równej gry obu ekip 6:6 i 11:11. Dopiero w drugiej części podopieczni Radosława Panasa odskoczyli na dwa punkty 17:15. Zawodnikom z Wrocławia nie można było odmówić walki 18:19 i 20:21. Jednak w ostatnich akcjach więcej zimnej krwi zachowali częstochowianie 25:22. W ostatniej akcji blokiem został zatrzymany Mateusz Śnieżek.

Gwardia Wrocław nie miała zamiaru tanio sprzedać skóry. Czwartą partię rozpoczęła od prowadzenia 6:4. Wrocławianie w tym fragmencie gry świetnie spisywali się w bloku. Kolejne udane ataki Superlaka pozwoliły Gwardzistom objąć prowadzenie 10:6 i 13:9. Gospodarze nie dali sobie już wyrwać z rak wygranej w tej partii. Serią świetnych zagrywek popisał się w końcówce Łukasz Lubaczewski. Zawodnicy z Dolnego Śląska utrzymali koncentrację do końca i wygrali 25:18.

Zwycięzcę w sobotnim meczu wyłonił dopiero tie-break. Ten set rozpoczął się od równej gry punkt za punkt 3:3 i 7:7. Przed zamianą stron na nieznaczne, jednopuntkowe prowadzenie wyszli goście po autowym ataku Maruszczyka 8:7. Końcówka seta była wyrównana, ale ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili siatkarze Exact Systems Norwid Częstochowa, którzy zwyciężyli 15:12 i całym meczu 3:2.

Teraz rywalizacja przenosi się do Częstochowy, gdzie zespoły spotkają się ponownie 30 marca. Początek spotkania o godzinie 17.00. Ewentualny trzeci mecz odbędzie się dzień później, czyli 31 marca. Zwycięzca z tej pary powalczy o 5. miejsce z wygranym z pary KPS Siedlce - BBTS Bielsko-Biała.

Program II rundy fazy play off o miejsca 5-8
23.03 KS Gwardia Wrocław - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:20, 19:25, 22:25, 25:15, 12:15), MVP: Krzysztof Modzelewski
30.03 (godz. 17.00) Exact Systems Norwid Częstochowa - KS Gwardia Wrocław
*31.03 (godz. 17.00) Exact Systems Norwid Częstochowa - KS Gwardia Wrocław

*Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. Mecze oznaczone gwiazdką zostały podane jako ewentualne.