··· ···
··· ···
··· ···

Podsumowanie 22. kolejki - ostatnia seria spotkań w rundzie zasadniczej

W środę, czwartek i sobotę rozgrywane były zaległe mecze 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn, które zakończyły rundę zasadniczą w sezonie 2018/19. Poznaliśmy już pary fazy play off i play out. Emocji nie brakowało praktycznie w żadnym spotkaniu. Warto dodać, że wszystkie sobotnie pojedynki zakończyły się dopiero po tie-breaku.

W zaległych meczach 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn nagrodę MVP odebrał: Daniel Ochrymczuk (Stal Nysa), Artur Pasiński (UKS Mickiewicz Kluczbork), Paweł Rusin (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki), Fedor Suchacki (BBTS Bielsko-Biała), Mariusz Schamlewski (Exact Systems Norwid Częstochowa), Arkadiusz Olczyk (KS Gwardia Wrocław) oraz Patryk Łaba (KPS Siedlce).

Pewne zwycięstwo Stali Nysa
W pierwszym meczu 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn Tauron AZS Częstochowa przegrał w trzech setach ze Stalą Nysa. Gospodarze tylko w trzecim secie nawiązali równą walkę. Natomiast w dwóch pierwszych partiach nie mieli praktycznie żadnych argumentów, aby dotrzymać kroku rywalom.

- To nie było łatwe spotkanie. Zwłaszcza trzeci set, w którym graliśmy na przewagi. Jednak to co, najważniejsze kontrolowaliśmy grę i w tych dwóch ostatnich akcjach byliśmy lepsi. W dwóch pierwszych setach na pewno dominowaliśmy na boisku, bo sety zakończyły się wynikiem do 16 i 17. Całkowicie kontrolowaliśmy grę. Musimy uważać na każdego przeciwnika. Nie patrzymy na rywala, który jest na ostatnim miejscu. Interesuje nas tylko nasza gra - powiedział Krzysztof Stelmach.

Z kolei Patryk Szczurek dodał - Mam nadzieję, że ta ostatnia wygrana to dobry prognostyk przed play offami. Szkoda, że gładko nie wygraliśmy trzech setów. Moim zdaniem powinniśmy utrzymać koncentrację przez cały mecz. Graliśmy praktycznie przy pustej hali, cisza i nic nie ujmując zawodnikom z przeciwnej drużyny, bo doskonale wiemy, jaka jest sytuacja w klubie - niczego specjalnego nie pokazali. Dwa pierwsze sety udało się nam wygrać praktycznie "na chodzonego", a tego trzeciego chcielibyśmy wygrać na leżąco. Niestety tak nie jest. Trzeba skupić się na własnej grze. Nie walczyć z sędziami i poboczynymi rzeczami, tylko skupić się na sobie. Jeżeli my podtrzymamy swoją dobrą grę, utrzymamy zagrywkę i przyjęcie, to na pewno fajnie będzie to wyglądało.

W meczu outsiderów lepsi kluczborczanie
W czwartek zaległe spotkanie 22. serii rozegrała drużyna UKS Mickiewicz Kluczbork i STS Olimpia Sulęcin. Drużyny jeszcze przed pierwszym gwizdkiem wiedziały, że w tym sezonie przyjdzie im walczyć o utrzymanie. Stawką meczu była natomiast wyższa lokata w ligowej tabeli przed fazą play out i możliwość rozgrywania dwóch pierwszych meczów we własnej hali. Gospodarze pozwolili sulęcinianom tylko w pierwszym secie przechylić szalę na swoją stronę. W pozostałych lepsi byli podopieczni Mariusza Łysiaka.

- Każde zwycięstwo cieszy i buduje pewność siebie. Mimo wszystko wiemy, że prawdziwa wojna dopiero przed nami - wyznał Konrad Mucha, środkowy UKS Mickiewicz.

Wygrana KS Lechii na koniec rundy zasadniczej
KS Lechia Tomaszów Mazowiecki w ostatnim meczu rundy zasadniczej we własnej hali podejmowała AZS AGH Kraków. Tomaszowianie potwierdzili swoją dobrą dyspozycję. Poza małymi przestojami w grze kontrolowali sytuację na boisku i wygrali w trzech setach. Podopieczni Bartłomieja Rebzdy tę część sezonu zakończyli na pozycji lidera tabeli. Natomiast Akademicy powalczą w fazie play out o utrzymanie.

Bielszczanie po raz kolejny lepsi od MKS-u Ślepsk
W sobotę kibice byli świadkami samych pięciosetowych meczów. Pierwsze takie spotkanie zostało rozegrane w Bielsku-Białej, gdzie miejscowy BBTS podejmował MKS Ślepsk Suwałki. Stawka pojedynku była wysoka, bowiem podopieczni Mateusza Mielnika mieli szanse zająć 2. lokatę w tabeli. Ostatecznie wspomniane zespoły podzieliły się punktami. Do fazy play off BBTS Bielsko-Biała przystąpi z 5. miejsca, a MKS Ślepsk Suwałki z 4. pozycji.

- Przed przyjazdem do Bielska-Białej analizowaliśmy dwa wcześniejsze mecze z BBTS-em. Wiedzieliśmy, że musimy utrzymać dobrą dyspozycję w polu serwisowym, jeśli chcemy wygrać. Myślę, że w tym sobotnim meczu to właśnie serwisem zrobiliśmy najwięcej krzywdy gospodarzom. Cieszę się, że ten element fukcjonował dobrze. Mieliśmy swoje szanse na wygraną w tym spotkaniu. Niestety ich nie wykorzystaliśmy - wyznał Mateusz Mielnik, trener zespołu z Suwalszczyzny.

Exact Systems Norwid po raz drugi pokonał Buskowiankę
W sobotę drużyna Exact Systems Norwid Częstochowa po raz drugi pokonała w tym sezonie Buskowiankę Kielce. Należy jednak podkreślić, że dwie pierwsze partię na swoją stronę rozstrzygnęli podopieczni Mateusza Grabdy. Wytrzymywali zacięte i nerwowe końcówki. Częstochowianie nie mieli zamiaru się poddać i w kolejnych trzech setach to oni zachowali więcej spokoju. Wygrali ostatnie spotkanie w rundzie zasadniczej 3:2 i do fazy play off przystąpią z 6. miejsca. Kielczanie natomiast powalczą o 9. lokatę z MCKiS Jaworzno.

- Patrząc na cały sezon i to, jakie mieliśmy problemy kadrowe i pozasportowe, to utrzymanie 1. Ligi oraz zajęcie 9. miejsca też będzie dużym sukcesem - ocenił Kamil Kosiba, przyjmujący Buskowianki Kielce.

Wrocławianie kontynują zwycięską passę
Kolejne pięciosetowe spotkanie zostało rozegrane w sobotę we Wrocławiu pomiędzy KS Gwardią i APP Krispol Września. Oba zespoły rozegrały bardzo dobry mecz. Szala zwycięstwa przechylała się raz na stronę gospodarzy, którzy kontynuowali swoją dobrą grę z wcześniejszego pojedynku ze Stalą Nysa, a chwilę później gości. W tie-breaku więcej zimnej krwi zachowali Gwardziści. Podopieczni Piotra Lebiody jeszcze przed pierwszym gwizdkiem byli pewni 7. lokaty przed fazą play off. Siatkarze APP Krispol ostatecznie zostali sklasyfikowani na 3. miejscu i w ćwierćfinale 1. Ligi zmierzą się z Exact Systems Norwid.

- Bardzo chcieliśmy wygrać to spotkanie. Graliśmy na sto procent. Wyniki pozostałych meczów staraliśmy wyrzucić z głowy i zagrać najlepiej, jak potrafimy. Teraz przyjdzie nam ponownie zmierzyć się ze Stalą Nysa. To nie będzie łatwe zadanie, ale jak już pokazaliśmy w Orbicie, ten zespół jest w naszym zasięgu - powiedział Arkadiusz Olczyk, środkowy Gwardii.

KPS Siedlce z awansem do fazy play off
Ostatni mecz 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn pomiędzy MCKiS Jaworzno i KPS Siedlce rozstrzygnął, która z tych drużyn awansowała do fazy play off, a która zagra o miejsca 9-10 z Buskowianką Kielce. Zespoły rozegrały pięć wyrównanych setów. Dwa pierwsze na swoją stronę rozstrzygnęli podopieczni Witolda Chwastyniaka. Jaworznianie ani myśleli złożyć broni i dwa następne sety wygrali odpowiednio do 18 i 22. Tie-break natomiast rozgrywany był już pod pełną kontrolą KPS, który dzięki tej wygranej rzutem na taśmę awansował do fazy play off, w której zmierzy się z KS Lechią Tomaszów Mazowiecki. MCKiS powalczy natomiast o 9. miejsce z Buskowianką Kielce.

Wyniki 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn
27 lutego
Tauron AZS Częstochowa - Stal Nysa 0:3 (16:25, 17:25, 25:27), MVP: Daniel Ochrymczuk
28 lutego
UKS Mickiewicz Kluczbork - STS Olimpia Sulęcin  3:1 (23:25, 25:22, 25:23, 25:15), MVP: Artur Pasiński
KS Lechia Tomaszów Mazowiecki - AZS AGH Kraków 3:0 (25:22, 25:12, 25:23), MVP: Paweł Rusin
2 marca
BBTS Bielsko-Biała - MKS Ślepsk Suwałki 3:2 (17:25, 26:24, 25:23, 22:25, 15:8), MVP: Fedor Suchacki
Buskowianka Kielce - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:23, 25:21, 20:25, 24:26, 14:16), MVP: Mariusz Schamlewski
KS Gwardia Wrocław - APP Krispol Września 3:2 (25:23, 13:25, 25:20, 18:25, 15:13), MVP: Arkadiusz Olczyk
MCKiS Jaworzno - KPS Siedlce 2:3 (21:25, 21:25, 25:18, 25:22, 8:15), MVP: Patryk Łaba

Faza play off i out
Do grona ośmiu najlepszych drużyn po zakończeniu fazy zasadniczej 1. Ligi Mężczyzn awansowała: KS Lechia Tomaszów Mazowiecki, Stal Nysa, APP Krispol Września, MKS Ślepsk Suwałki, BBTS Bielsko-Biała, Exact Systems Norwid Częstochowa, KS Gwardia Wrocław i KPS Siedlce.

Bezpieczną lokatę na koniec rundy zasadniczej zapewniły sobie drużyny MCKiS Jaworzno i Buskowianka Kielce. Wspomniane zespoły powalczą o 9. miejsce na koniec sezonu.

Odpowiednio miejsca 11-14 zajął: UKS Mickiewicz Kluczbork, AZS AGH Kraków, STS Olimpia Sulęcin, Tauron AZS Częstochowa. Te drużyny powalczą o utrzymanie w rozgrywkach 1. Ligi.