··· ···
··· ···
··· ···

Podsumowanie 12. kolejki

W piątek i sobotę rozegrano mecze 12. kolejki 1. Ligi Mężczyzn. Po tej kolejce doszło do niemałych zmian w ligowej tabeli. Nowym liderem rozgrywek została Stal Nysa. Tomaszowianie awansowali na drugą lokatę, a na trzecią spadli wrześnianie. Drugie zwycięstwo z rzędu wywalczyli z kolei siatkarze UKS Mickiewicz Kluczbork i z ostatniego miejsca wskoczyli na dwunaste. Po ośmiu zwycięstwach z rzędu porażkę na swoim koncie zapisali natomiast zawodnicy Exact Systems Norwid. Swój mecz przegrała również druga częstochowska drużyna - Tauron AZS Częstochowa, którą w Siedlcach poprowadził nowy szkoleniowiec Piotr Łuka.

W meczach 12. kolejki 1. Ligi zostało wyróżniownych sześciu zawodników, do których trafiły nagrody MVP. W tym gronie znalazł się Mateusz Januszewski (KPS Siedlce), Jan Tomczak (MKS Ślepsk Suwałki), Łukasz Kaczorowski (Stal Nysa), Fedor Suchacki (BBTS Bielsko-Biała), Krzysztof Pigłowski (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki) i Jakub Grzegolec (MCKiS Jaworzno).

KPS Siedlce z trzema punktami. Porażka Akademików z nowym trenerem
12. kolejkę 1. Ligi Mężczyzn zainaugurowało piątkowe spotkanie w Siedlcach. Gospodarze w pełni wykorzystali atut własnej hali i zwyciężyli w trzech setach. Najwięcej walki było w pierwszym secie. W kolejnych dwóch to podopieczni Witolda Chwastynika w pełni kontrolowali grę. Dla siedlczan to bardzo ważne trzy punkty, które pozwolą na chwilę złapać drugi oddech.

Niestety Akademicy nie mają powodów do zadowolenia. Pierwszy mecz pod wodzą nowego trenera nie przyniósł wielu zmian. Piątkowa porażka sprawiła, że spadli na ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

MKS Ślepsk lepszy od lidera
W piątek drugie spotkanie 12. kolejki zostało rozegrane we Wrześni. Podopieczni Mariana Kardasa, którzy byli liderem rozgrywek po 11. spotkaniach podejmowali we własnej hali MKS Ślepsk Suwałki. Mecz transmitowany był przez Telewizję Polsat Sport. Suwałczanie praktycznie od pierwszej piłki kontrolowali sytuację na parkiecie i nie pozwolili gospodarzom urwać nawet seta.

Warto dodać, że podopieczni Mateusza Mielnika bardzo dobrze zagrali w polu serwisowym oraz bloku. Dzięki kolejnej wygranej za trzy punkty pną się w górę tabeli. To trzecie zwycięstwo z rzędu MKS-u Ślepsk bez straty seta. Po 12. kolejkach zajmują 4. miejsce w ligowej tabeli.

Fotel lidera dla Stali Nysa
W sobotnim meczu w Krakowie zabrakło dwóch zawodników Stali - Kamila Długosza i Michała Makowskiego, którzy leczą mikrourazy. Urazy obu przyjmujących nie są groźne i dotyczą stawu kolanowego. Mimo braku tych siatkarzy, podopieczni Krzysztofa Stelmacha tylko w drugim secie pozwolili krakowskiej drużynie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W pozostałych trzech to oni dyktowali warunki gry.

Stal dzięki wygranej za trzy punkty awansowała na pozycję lidera tabeli. Nad drugą KS Lechią Tomaszów Mazowiecki i APP Krispolem Września ma dwa punkty przewagi.

- To dla nas bardzo ważne zwycięstwo. Oczywiście, zostaliśmy liderem, ale co ważniejsze, po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną, a każdy z zawodników wchodzących na boisko wnosi coś pozytywnego - powiedział Michał Róg, statystyk Stali Nysa po zwycięstwie w Krakowie.

Druga wygrana z rzędu UKS Mickiewicz Kluczbork
Kluczborczanie, kiedy przegrywali mecz za mecze zgodnie potwarzali, że przyjdzie moment, kiedy się odblokują i zaczną wygrywać. Najwyraźniej ten moment nadszedł, bo w sobotę pokonali Buskowiankę Kielce 3:1 i zapisali na swoim koncie drugie zwycięstwo z rzędu.

Dzięki wygranej za trzy punkty udało się im awansować z ostatniego miejsca w tabeli na dwunastą lokatę. - Te zwycięstwa bardzo nam pomagają. Liczymy na to, że druga część sezonu będzie dla nas lepsza - mówią zgodnie siatkarze beniaminka.

BBTS Bielsko-Biała z kompletem punktów przed własną publicznością
Bielszczanie nie byli gościnni dla zespołu STS Olimpii Sulęcin. W sobotnie popołudnie siatkarze BBTS nie dali rozwinąć skrzydeł sulęcianom i zwyciężyli w trzech setach.

- Wygraliśmy trzeci mecz i bardzo się z tego cieszymy. W ostatnim czasie mieliśmy dość sporo problemów zdrowotnych, więc ta wygrana cieszy jeszcze bardziej. Parę dni temu dzień przed meczem straciliśmy pierwszego rozgrywającego. Nie mogliśmy za bardzo rotować składem, ale udało się nam wygrać bardzo ciężki mecz w Siedlcach - powiedział Paweł Gradowski, trener BBTS Bielsko-Biała.

I dodał - W sobotę wygraliśmy po raz pierwszy 3:0. Udało się nam zwyciężyć w dobrym stylu. Choć w pierwszym secie przytrafił się nam dość spory przestój w grze. Gdybyśmy tę partię wygrali dość wysoko, to myślę, że później grałoby się nam dużo łatwiej. Przeciwnicy na pewno nie zyskaliby tyle pewności siebie. To był nasz duży błąd, że daliśmy się im rozegrać. Jednak tak jak powiedziałem wcześniej - ta wygrana bardzo cieszy.

Tomaszowianie znowu punktują
Przed pierwszym gwizdkiem wiele mówiło się o tym, że spotkanie pomiędzy KS Lechią Tomaszów Mazowiecki i Exact Systems Norwid Częstochowa będzie meczem na szczycie. Zespoły sąsiadowały ze sobą w tabeli, więc sądzono, że sobotni pojedynek będzie pełen walki. Niestety było to jednostronne widowisko, które od początku do końca rozgrywane było pod dyktando tomaszowian.

Podopieczni Bartłomieja Rebzdy, dzięki zwycięstwu za trzy punkty awansowali na drugą pozycję w tabeli. To co ważne, siatkarze Lechii odbudowali się po ostatnich dwóch porażkach ze Stalą Nysa i MKS-em Ślepsk Suwałki.

We Wrocławiu zwycięstwo beniaminka
Zawodnicy Piotra Lebiody byli faworytami tego spotkania z MCKiS Jaworzno, bo zajmowali wyższą lokatę w tabeli. Dodatkowo przewaga w postaci własnej hali powinna dodać im skrzydeł. Tym razem było jednak inaczej. Jaworznianie rozegrali naprawdę dobre spotkanie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i odnieśli zwycięstwo za trzy punkty na bardzo trudnym terenie. Gospodarzom nie pozostało nic innego, jak pogodzić się z porażką.

- Przede wszystkim gratuluję ekipie gości. W tym spotkaniu zabrakło nam prawie wszystkiego: koncentracji, wiary w to, że można wygrać. Do tego kontuzja Arka, która nie powinna mieć, aż takiego znaczenia dla całego zespołu. Próbowaliśmy reagować na to, co działo się na boisku, ale niewiele potrafiliśmy zrobić. Przed nami trudny tydzień, ale tak naprawdę trudny będzie cały grudzień. Musimy się szybko podnieść po tej porażce – podsumował Piotr Lebioda, trener Gwardii Wrocław.

Wyniki 12. kolejki 1. Ligi Mężczyzn
30 listopada
KPS Siedlce - Tauron AZS Częstochowa 3:0 (26:24, 25:20, 25:15), MVP: Mateusz Januszewski
APP Krispol Września - MKS Ślepsk Suwałki 0:3 (22:25, 24:26, 21:25), MVP: Jan Tomczak
1 grudnia
AZS AGH Kraków - Stal Nysa 1:3 (15:25, 25:19, 21:25, 21:25), MVP: Łukasz Kaczorowski
Buskowianka Kielce - UKS Mickiewicz Kluczbork 1:3 (20:25, 25:17, 17:25, 19:25)
BBTS Bielsko-Biała - STS Olimpia Sulęcin 3:0 (26:24, 25:23, 25:21), MVP: Fedor Suchacki
KS Lechia Tomaszów Mazowiecki - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:18, 25:23, 25:20), MVP: Krzysztof Pigłowski
KS Gwardia Wrocław - MCKiS Jaworzno 1:3 (24:26, 20:25, 25:20, 18:25), MVP: Jakub Grzegolec