··· ···
··· ···
··· ···

Sobota z TAURON 1. Ligą: PZL LEONARDO Avia Świdnik - PSG KPS Siedlce 3:1

PZL LEONARDO Avia Świdnik pokonał PSG KPS Siedlce 3:1 (25:21, 13:25, 25:21, 25:18) w pierwszym sobotnim meczu 17. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Gospodarze tylko w drugim secie pozwolili rywalom przechylić szalę na swoją stronę. W pozostałych to oni rozstrzygnęli końcowki na swoją stronę. MVP tego starcia został wybrany Damian Wierzbicki. W rundzie zasadniczej świdniczanie po raz drugi okazali się lepsi od siedlczan. Pierwsze spotkanie tych drużyn również zakończyło się wygraną PZL LEONARDO Avii 3:1.

Drużyna PZL LEONARDO Avia aktualnie zajmuje pozycję wicelidera. Prezentują dobrą, skuteczną siatkówkę, o czym przekonują się kolejni rywale. Podopieczni Jakuba Guza udanie weszli w drugą rundę rozgrywek, pokonując bez straty seta REA BAS Białystok. Sobotnie spotkanie było okazją do podtrzymania zwycięskiej passy.

PSG KPS Siedlce jest obecnie zupełnie innym zespołem, niż na początku sezonu, prezentują się naprawdę solidnie. Po szesnastu rozegranych meczach zgromadzili na swoim koncie 22 punkty. Wygrali siedem spotkań, przy czym ostatnie trzy z rzędu. Zawodnikiem, na którego należy zwrócić szczególną uwagę, jest na pewno Damian Sokołowski, przyjmujący. Zdobył najwięcej punktów oraz asów serwisowych dla swojej drużyny, przyjmuje na poziomie 52-53%. Środkowy Michał Kozłowski zajmuje natomiast 2. miejsce wśród najlepiej blokujących, młody rozgrywający Mateusz Szpernalowski wywalczył sobie pewne miejsce w wyjściowej szóstce.

Pierwszą partię spotkania od skutecznego ataku rozpoczął Jakub Czyżowski 1:0. Siedlczanie od początku dobrze prezentowali się w ataku, m.in. Bartosz Kowalczyk oraz Dawid Sokołowski 7:4. Gospodarze nie mogli znaleźć swojego rytmu gry. Do tego doszły problemy z przyjęciem serwisów Mateusza Szpernalowskiego 6:9. PZL LEONARDO Avia przetrzymała ten trudniejszy początek i cierpliwie zaczęła odrabiać straty. Zespół do walki poderwał Mateusz Łysikowski 10:12. Do tego w polu serwisowym ręki nie zwalaniał Krzysztof Pigłowski 12:12. Od tego momentu żadnej z ekip nie udało się na dłużej zbudować bezpiecznej przewagi. Gra była równa do końca tej premierowej odsłony. W decydujących akcjach więcej zimnej krwi zachowali świadniczanie 25:21. Tę partię udanym atakiem z przechodzącej piłki zakończył Rafał Obermeler.

Podopieczni Witolda Chwastyniaka wyszli na kolejną partię mocno skoncentrowani. Przegrana końcówka sprawiła, że w kolejnym secie punktowali przeciwników w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 7:4 i 11:5. Zawodnicy ze Świdnika mieli spore problemy w przyjęciu serwisów wspomnianego wcześniej Szpernalowskiego. Do tego na środku siatki bardzo dobrze grę rywali czytał Bartłomiej Wójcik, który ustawiał szczelny blok 7:14. PSG KPS małym nakładem sił wygrał tę partię do 13, nie pozostawiając złudzeń, kto lepiej zaprezentował się w tej części meczu. Tę partię zakończył błąd w polu serwisowym Damiana Wierzbickiego.

Zespół ze Świdnika nie miała zamiaru się poddać w tym starciu. Kolejnego seta podopieczni Jakuba Guza zaczęli już znacznie lepiej. Poprawili swoją skuteczność w ataku. Do tego na zagrywce dobrze sobie radził Marcin Ociepski 6:4. Siedlczanie starali się dotrzymać kroku rywalom 8:9. W ataku nie mylił się Kowalczyk. Do stanu 21:21 gra po obu stronach siatki była równa. Dopiero, kiedy na zagrywce zameldował się Hubert Piwowarczyk, gospodarze zbudowali sobie niewielką przewagę. Przyjezdni zaczęli popełniać proste błędy. Partię zakończył szczelny blok Wierzbickiego, który zatrzymał atak Sokołowskiego 25:21.

Siatkarze Avii poszli za ciosem. W kolejnym secie dość szybko narzucili zespołowi z Siedlec swój rytm gry. Goście mieli problem, żeby utrzymać dobre przyjęcie po serwisach Ociepskiego 3:6 oraz Obermelera 7:11. W dalszej części gra toczyła się pod dyktando świdniczan. Ręki na zagrywce nie zwalniał Wierzbicki 17:10. Pomimo starań siatkarze PSG KPS musieli uznać wyższość gospodarzy. Mecz udanym atakiem zakończył Maciej Ptaszyński 25:18.