25 21 25 22 25 17 0 0 0 0
3 0
25 20 25 23 25 16 0 0 0 0

EYOF Maribor 2023: Polska - Grecja 3:0. Biało-Czerwoni zagrają o 5. miejsce

Polska pokonała Grecję 3:0 (25:18, 25:10, 25:17) w meczu o miejsca 5-8 XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023. W fazie grupowej Biało-Czerwoni ponieśli dwie porażki i jedno zwycięstwo. Niestety nie awansowali do strefy medalowej. W piątek polska drużyna bardzo pewnie pokonała Greków i jutro powalczy o 5. miejsce ze Słowenią. Pierwszy gwizdek spotkania o godzinie 10.30.

Reprezentacja Polski U19 chłopców trafiła do grupy B XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, w której zmierzyła się odpowiednio z Francją, Czechami i Serbią. Podopieczni Sebastiana Pawlika po zaciętych bojach ostatecznie ulegli Francuzom i Czechom 2:3. Natomiast bardzo pewnie pokonali Serbów 3:0, dzięki czemu zakończyli zmagania w fazie grupowej na trzeciej lokacie. Do strefy medalowej awansowała z grupy A reprezentacja Włoch oraz Belgii, natomiast z grupy B drużyna narodowa Francji i Czechy. Polakom natomiast pozostała walka o miejsca 5-8.

W piątek Polakom o miejsca 5-8 przyszło zmierzyć się z Grecją, która przegrała wszystkie swoje spotkania 1:3. Pierwsze akcje spotkania zespoły grały punkt za punkt 4:4. Chwilę później Polacy, dzięki udanym kontratakom wyszli na prowadzenie 9:7. Do połowy seta żadnej z ekip nie udało się na dłużej wypracować bezpiecznej przewagi. Dopiero w końcówce na prowadzenie wyszli podopieczni Sebastiana Pawlika 21:16. Nasi zawodnicy utrzymali odpowiednią koncentrację i pewnie wygrali do 18. Set zakończył błędem w polu serwisowym Georgiosa-Ektorasa Kamarinopoulos-Fluture.

Polska drużyna poszła za ciosem. W kolejnej partii dość szybko wyszła na prowadzenie, dzięki dobrym i mocnym serwisom 8:5. Nieźle serwował Błażej Bień. W tym secie Biało-Czerwoni całkowiecie zdominowali Greków, którzy kompletnie nie potrafili sobie poradzić z przyjęciem zagrywek Wiktora Przybłka 8:14 oraz Jakuba Kiedosa 10:21. Reprezentanci Polski małym nakładem sił wygrali tę partię 25:10.

Trzecia część meczu była kopią wcześniejszej. Polacy bardzo szybko narzucili przeciwnikom swój rytm gry 11:4. Biało-Czerwonych należało pochwalić za świetny serwis, który ustawiał im całą grę. Trzeciego seta zawodnicy z Polski wygrali pewnie 17 i w sobotę powalczą ze Słowenią o 5. miejsce na zakończenie XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023.

Polska: Błażej Bień (1), Stanisław Dróżdż (7), Wiktor Przybyłek (6), Jakub Kiedos (11), Jakub Nowak (7), Igor Rybak (11), Maksymilian Granieczny (L) oraz Jakub Kubacki, Mateusz Szpernalowski, Aleksander Nowik (5), Mateusz Jańczyk (2), Kamil Urbańczyk.

Grecja: Gerasimos Tzars (9), Marios Stavropoulos, Andreas Kontostathis (4), Alexandros Nanopoulos (7), Georgios-Ektoras Kamarinopoulos-Fluture (20, Angelos-Theodoros Stathelos (4), Petros Pilitsis (L) oraz Evangelos Rousos (1), Spyridon Gerodimos, Kyriakos Keskinis.