TV Polsat Sport 3
··· ···
Sobota, 11 maj, 17:30
··· ···

Czwartek z TAURON 1. Ligą: Exact Systems Norwid Częstochowa - Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2

Exact Systems Norwid Częstochowa pokonał Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2 (14:25, 25:20, 25:19, 23:25, 15:12) w meczu kończącym 16. kolejkę TAURON 1. Ligi Mężczyzn. MVP został wybrany Mikołaj Szewczyk. Pierwsze spotkanie tych drużyn również zakończyło się wygraną częstochowian 3:2.

16. kolejkę TAURON 1. Ligi zakończyło czwartkowe, telewizyjne starcie Exact Systems Norwid Częstochowa z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Częstochowianie mają wiele powodów do zadowolenia, bowiem pierwszą część rundy zasadniczej zakończyli na bardzo wysokiej 5. pozycji. Dużo więcej powodów do zmartwień mają tomaszowianie, którzy na pewno nie tak wyobrażali sobie początek sezonu. W pierwszej części rundy zasadniczej wygrali tylko cztery mecze i plasowali się na 12. lokacie w tabeli. Pierwsze, oficjalne spotkanie tych drużyn zakończyło się po pięciu setach. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się podopieczni Piotra Lebiody, a nagrodę MVP odebrał Jarosław Mucha.

Pierwszą partię spotkania od skutecznego ataku z prawego skrzydła rozpoczął Mateusz Piotorowski 1:0. Kolejne akcje były dość równe 2:2. Od początku widać było, że tomaszowianie będą podejmować ryzyko na zagrywce 4:2. Do tego zespół gości dobrze czytał grę rywali na siatce i ustawiał szczelny blok 7:4. Gospodarze w dalszej części mieli dość spore problemy z dokładnym przyjęciem, m.n. zagrywki Michała Błońskiego 6:11. Ponadto siatkarze Exact Systems Norwid nie wystrzegali się prostych błędów w ataku 8:15. Drużyna z Częstochowy do końca tej premierowej odsłony meczu nie potrafiła znaleźć skutecznego sposobu, aby zatrzymać rywali 11:21. Na nic zdały się zmiany w składzie zespołu gospodarzy. Lechia Tomaszów Mazowiecki małym nakładem sił wygrała tę partię 25:14.

Podopieczni Bartłomieja Rebzdy poszli za ciosem. Dość szybko w secie numer dwa objęli prowadzenie 4:1. Norwid robił, co w jego mocy, aby dotrzymać kroku Lechii 4:7 i 7:8. W dużej mierze była to zasługa dobrej zagrywki Jarosława Muchy 8:8. W dalszej części tej partii gra toczyła się ze zmiennym szczęściem dla drużyn. Najpierw na prowadzenie wyszli goście 14:12, a chwilę później prowadzili częstochowianie 16:14. Exact Systems Norwid do końca utrzymał już odpowiednią koncentrację, zwyciężając pewnie 25:20.

Set numer trzy lepiej zaczął się dla podopiecznych Piotra Lebiody. Dużo mocniej zagrywali oraz bronili piłkę w polu. To pozwoliło im wyprowadzać skuteczne kontrataki 6:3. Do tego dołożyli dobrą grę blokiem 8:4. W tej sytuacji szkoleniowiec Lechii postanowił dokonać zmian w składzie. Na boisku za Błońskiego pojawił się Adam Kącki 6:8. Jednak w dalszej części gra układała się pod dyktando częstochowian 12:8. Po stronie gości na skuteczności w ataku stracił Piotrowski 13:17. Tomaszowianie walczyli do końca 17:20. Jednak ostatnie słowo należało do ekipy z Częstochowy 25:19. W ostatniej akcji piłkę w aut bez bloku zaatakował Adam Miniak.

Początek kolenej partii był równy 8:8. Z czasem siatkarze spod Jasnej Góry zaczęli popełniać proste błędy w przyjęciu, m.in. Mikołaj Szewczyk 8:10 i zagrywce - Usowicz 9:11. Częstochowianie przetrzymali ten trudniejszy fragment gry i dość szybko doprowadzili do remisu 12:12. Od tego momentu już do końca seta toczyła sie zacięta walka o każdy punkt 18:18 i 23:23. Gospodarze walczyli o komplet ligowych oczek, a goście o doprowadzenie do tie-breaka. Nerwy na wodzy utrzymali siatkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki 25:23. Tę partię zakończyły dwa błędy w ataku Damiana Koguta.

Zwycięzcę ostatniego meczu 16. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn wyłonił tie-break. Tę partię od skutecznego ataku rozpoczął Piotrowski 1:0. Chwilę później równie dobrym zagraniem odpowiedział Tomasz Kryński. Kilka akcji obie ekipy grały dość równo. Przed zamianą stron Norwid Częstochowa zdołał odskoczyć na kilka oczek 8:4. Tomaszowianie mieli problem z przyjęciem serwisów Tomasza Kowalskiego. Lechia walczyła do końca. Po wznowieniu gry dobrą dyspozycją w polu serwisowym odpowiedział Rajsner 8:10. Ostatecznie triumfowali częstochowianie 15:12. W ostatniej akcji meczu Bartłomiej Neroj zaserwował piłkę w połowę siatki.