Autor:Katarzyna Porębska, fot. AZS AGH Kraków
  16.09.2023 godz. 16:37

Sobota z TAURON 1. Ligą: AZS AGH Kraków - PSG KPS Siedlce 3:2


AZS AGH Kraków pokonał PSG KPS Siedlce 3:2 (25:20, 25:19, 20:25, 20:25, 17:15) w meczu 1. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Nie brakowało zaciętej walki już w pierwszym spotkaniu sezonu. Zespoły rozegrały pięć równych partii. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się Akademicy, a nagroda MVP powędrowała do rąk Kajetana Tokajuka.

Akademicy, którzy dość mocno przebudowali swój skład mają pełną świadomość, że każdy mecz w tym sezonie będzie trudnym wyzwaniem. - Czekamy na rozpoczęcie sezonu, gdzie w każdym meczu ciężar każdej akcji będzie znacznie większy niż w sparingach. Moi zawodnicy mają swoje marzenia związane z naszą grą, występami w TAURON 1.Lidze Mężczyzn. Każdy rywal w tym sezonie będzie trudny. Liga na pewno jest mocna. Tak jak w poprzednim sezonie trzeba będzie walczyć w każdym spotkaniu. Na taryfę ulgową nie ma co liczyć - podkreślił Andrzej Kubacki, krakowski szkoleniowiec.

Głębokie zmiany w zespole zaszły również w siedleckiej drużynie pomiędzy sezonem 2022/23 a 2023/24. Po kilku latach przerwy na stery pierwszego szkoleniowca objął Witold Chwastyniak.

- Pierwsza kolejka będzie dla nas bardzo ważna, ponieważ takie zwycięstwo pokaże nam, że idziemy w dobrym kierunku i da nam dużo pewności siebie jako zespół. Na pewno pierwsze mecze ligowe niosą za sobą wiele emocji. Każdy chce dobrze zacząć, przez co może pojawić się również trochę nerwów i stresu. Grunt to zachować spokój, który później trzeba utrzymać przez cały sezon - powiedział Dawid Sokołowski, przyjmujący siedleckiej drużyny.

Pierwsza partia meczu lepiej zaczęła się dla gospodarzy. Serią dobrych zagrywek popisał się Kajetan Tokajuk 8:3. Siedlczanie nie wystrzegali się prostych błędów 7:11. Nie brakowało długich wymian, ale trzeba przyznać, że w tej premierowej odsłonie, w kontrataku lepiej spisywali się siatkarze AZS AGH 18:14. Krakowska drużyna do końca tego seta utrzymała równy rytm gry i wygrała tę partię 25:20.

Podopieczni Andrzeja Kubackiego w sobotnie popołudnie byli naprawdę dobrze dysponowani w polu serwisowym. Już na początku drugiego seta na zagrywce dobrze spisywał się Przemysław Peryt 5:1. W ataku punktował natomiast Tokajuk oraz Jakub Kraut 13:8. Po stronie PSG KPS, kolegów do walki próbował poderwać Wiktor Kłęk. AZS AGH nie miał zamiaru oddać wygranej. Do końca utrzymał równą dyspozycję w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Set numer dwa zakończył się wygraną gospodarzy 25:19.

Siatkarze z Siedlec nie mieli zamiaru składać broni. Trzecią odsłonę meczu od serii dobrych zagrywek rozpoczął Bartłomiej Wójcik 6:3. W tym fragmencie gry to Akademicy zaczęli popełniać proste błędy 4:8. Warto zaznaczyć, że dobrą zmianę w zespole gości dał Jan Tomczak oraz Jakub Czyżowski 15:9. Tym razem druga część seta należała w pełni do siedlczan, którzy rozstrzygnęli tę partię na swoją stronę 25:20.

Kolejna partia była bardzo równa. Do stanu 20:20 żadnej z drużyn nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej. W końcowej fazie inicjatywę na boisku przejęli siatkarze z Siedlec. Należało ich pochwalić za dobrą obronę oraz skuteczne kontrataki - zwłaszcza Dawida Sokołowskiego, które pozwoliły im wygrać tego seta 25:20 i doprowadzić do tie-breaka.

Tie-break zaczął się od równej gry punkt za punkt 3:3 i 6:6. Przed zamianą stron na nieznaczne jednopunktowe prowadzenie wyszli goście 8:7. Po wznowieniu gry dobrym serwisem popisał się Kłęk 10:8. Akademicy dość szybko wyrównali wynik 10:10. Nie brakowało emocji do końca tego seta. Wydawało się, że pewnie wygrają go siedlczanie, którzy wyszli na prowadzenie 14:11. Akademicy zachowali chłodną głowę i doprowadzili do gry na przewagi 14:14. Dobre serwisy na stronę rywali posyłał Marcel Bakaj. Gospodarze po tym nabrali wiatru w żagle, zmuszczając przeciwników do prostych błędów. W ważnych momentach siatkarze z grodu Kraka zachowali spokój i wygrali tę ostatnią partię 17:15 oraz cały mecz 3:2.

Pkt za pkt: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1103136.html#pktvspkt 

Statystyki: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1103136.html#stats 

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...