··· ···
··· ···
··· ···
··· ···

Niedziela z TAURON 1. Ligą: PZL LEONARDO Avia Świdnik - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3

PZL LEONARDO Avia Świdnik przegrał z Exact Systems Norwid Częstochowa (25:21, 21:25, 25:19, 25:27, 12:15) w drugim ćwierćfinałowym meczu TAURON 1. Ligi Mężczyzn. MVP został wybrany Beau Graham. Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się wygraną częstochowian, ale kilka dni temu zwyciężyli 3:0. Tym samym awansowali do półfinału. To niedzielne spotkanie było dużo bardziej wymagające dla przyjezdnych. Gospodarze mają czego żałować, bo mieli realne szanse na doprowadzenie do trzeciego starcia.

Pierwsze ćwierćfinałowe spotkanie zakończyło się w trzech setach na korzyść podopiecznych Leszka Hudziaka. Zawodnicy Norwida wygrali wszystkie partie pewnie, co potwierdzają wyniki - 25:13, 25:19, 25:13. Gospodarze pierwszego meczu bardzo dobrze zagrywali, a system blok-obrona gospodarzy nie pozwolił praktycznie na nic rywalom. Krótko mówiąc, częstochowianie nie dali rywalom wielu okazji na nawiązanie równorzędnej walki.

- Nasz rozgrywający trzymał taktykę i koledzy z zespołu mieli łatwiej przy akcjach ofensywnych. Dokonywał dobrych wyborów przy kontratakach. Zresztą każdy z naszych zawodników zrealizował bez zarzutu przedmeczowe zadania. Cieszymy się z odniesionego pierwszego zwycięstwa, ale już zapominamy o nim i koncentrujemy się na drugim pojedynku - powiedział Leszek Hudziak, trener Exact Systems Norwid po środowym meczu.

W niedzielę rywalizacja przeniosła się do Świdnika. W sezonie 2022/23 TAURON 1. Ligi Mężczyzn niejedna drużyna miała na terenie świdniczan problemy z utrzymaniem rytmu swojej gry. W rundzie zasadniczej siatkarze z Częstochowy dobitnie się o tym przekonali. Przegrywali starcie z drużyną Avii 0:2, ale ostatecznie udało się im odrobić straty i wygrali 3:2.

- Mówiłem już nie raz, że moim zdaniem w drużynie jest duży potencjał. Teraz moim zadaniem jest wydobyć z zespołu maksa i pokazać ten potencjał na parkiecie - wyznał Jakub Guz, szkoleniowiec PZL LEONARDO Avii Świdnik.

Pierwszą partię niedzielnego meczu od skutecznego ataku rozpoczął Mateusz Rećko 1:0. Do stanu 7:7 obie drużyny grały dość równo. Następnie gospodarze dzięki dobrym serwisom Mateusza Łysikowskiego wyszli na prowadzenie 10:7. Częstochowianie musieli odrabiać straty. Zespół gości do walki próbował poderwać Rafał Sobański 12:12. Praktycznie do końca premierowej odsłony spotkania po obu stronach siatki toczyła się dość równa gra 18:18. Kiedy w końcowej fazie w polu serwisowym Avii pojawił się Kamil Kosiba, podopieczni Jakuba Guza odskoczyli na kilka oczek 23:20. Utrzymali odpowiednią koncentrację i zwyciężyli 25:21. Wygrana w pierwszym secie skutecznym blokiem przypieczętował Łysikowski, który zatrzymał zagranie Mateusza Borkowskiego.

PZL LEONARDO Avia dobrze zaczęła drugą partię, bo od prowadzenia 4:2. Na zagrywce dobrze spisywał się Mateusz Siwicki. Przyjezdni podobnie jak we wcześniejszej partii musieli odrabiać straty. Równie dobrą dyspozycją w polu serwisowym mógł się pochwalić Damian Kogut 4:4. W dalszej części obie ekipy grały dość równo 16:16. Dopiero w drugiej części częstochowianie zdołali zbudować sobie niewielką przewagę 22:20. Utrzymali nerwy na wodzy i wygrali tę część spotkania 25:21. Seta asem serwisowym zakończył Damian Kogut.

Zespół ze Świdnika kolejnego seta zaczął z wysokiego "c". Dość szybko wyszedł na prowadzenie 6:2. W tym fragmencie gry siatkarze Norwida nie potrafili znaleźć sposobu, aby zatrzymać dobrze dysponowanych przeciwników. Avia z kolei utrzymała koncentrację do końca i wygrała tę partię dość pewnie do 19.

Czwarta odsłona niedzielnego ćwierćfinałowego meczu była bardzo zacięta. Zespoły walczyły punkt za punkt 5:5 i 12:12. Zawodnicy po obu stronach siatki wystrzegali się prostych błędów. Dało się zauważyć, że świdniczanie byli zdeterminowani, aby zakończyć to starcie w czterech setach. Z kolei podopieczni Leksza Hudziaka walczyli o przedłużenie swojej szansy na doprowadzenie do tie-breaka. Nie brakowało emocji do końca tej partii 24:24. Nerwy na wodzy podczas gry na przewagi utrzymali ostatecznie siatkarze Exact Systems Norwid 27:25.

W te-breaku żadna drużyna się nie oszczędzała. Przed zamianą stron siatkarzom ze Świdnika udało się wypracować dwa oczka przewagi 8:6. Po wznowieniu gry przyjezdni mieli problemy z utrzymaniem przyjęcia, a w konsekwencji wyprowadzeniem skutecznej akcji 6:9. Drużyna gości nie miała zamiaru się poddać. Cierpliwie odrabiała straty 10:10. W kluczowych momentach zachowała chłodną głowę i wygrała 15:12 i całym mecz 3:2. Tym samym Exct Systems Norwid Częstochowa zapewnił sobie awans do półfinału TAURON 1. Ligi Mężczyzn. PZL LEONARDO Avia Świdnik natomiast kończy sezon 2022/23.