Autor:Katarzyna Porębska
  23.12.2022 godz. 16:30

Za nami pierwsza część rundy zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn!


22 grudnia został rozegrany ostatni mecz 15. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Liderem po tej części rozgrywek został Exact System Norwid Częstochowa. Kolejne miejsca zajął MKS Avia Świdnik oraz BKS Visła Proline Bydgoszcz.

Sezon 2022/23 został zainaugurowany 15 września. Tego dnia po przeciwnych stronach siatki stanęli siatkarze z Bydgoszczy i Tomaszowa Mazowieckiego. Drużyny rozegrały zacięte pięciosetowe spotkanie. Ostatecznie triumfowali bydgoszczanie.

W pozostałych meczach rozgrywanych przez czternaście tygodni nie brakowało zaciętych pięciosetowych starć, w którym prym wiodła bydgoska ekipa, która uplasowała się na trzecim miejscu. 

- Przed sezonem rozmawialiśmy o tym, że nie ma jakiś konkretnych celów. Fajnie by było wejść do play-offów i coś tam zawalczyć. W tej chwili, cóż, apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia. Kiedy już zaczęliśmy tych meczów coraz więcej wygrywać, no to pewnie fajnie by było żebyśmy znowu powtórzyli przynajmniej ubiegłoroczny sukces. Zaczęliśmy się śmiać sami do siebie, że klub powinien zmienić nazwę na BKS Visła Tie-break Proline Bydgoszcz. Klub powinien mieć w nazwie Tie-break, bo my je mamy już w naszym DNA. Kibice, którzy przychodzą na nasz mecz muszą być pewni, że będzie to długie spotkanie - powiedział Damian Wierzbicki, atakujący BKS Visły Proline.

Najlepiej w pierwszej rundzie fazy zasadniczej spisali się siatkarze Norwida. Wygrali dwanaście spotkań i zgromadzili 34 punkty, które zapewniły im fotel lidera. 

- Jestem pełen szacunku dla moich chłopaków. Przez cały czas trzymali wysoki poziom gry i oby tak dalej. W czołówce jest ogromny ścisk. Jedno zwycięstwo przesuwa zespół z szóstego miejsca na czoło tabeli, a porażka z pozycji lidera spycha o kilka miejsc w dół - powiedział Leszek Hudziak, trener Exact Systems Norwid.

Poniżej swoich oczekiwań w tej części rozgrywek spisał się zespół PSG KPS Siedlce. Siedlczanie przystąpili do rozgrywek z mocno przebudowanym składem. Wygrali siedem z piętnastu ligowych pojedynków.

 - Nie mamy stabilności, gramy w pewnych momentach bardzo dobrze, ale przeplatamy to w również bardzo słabą grą. Na pewno będziemy nad tym pracowali, aby to ustabilizować, żeby gra tak nie falowała, ponieważ dobre zespoły cechują się stabilnością. Może nie grają na perfekcyjnym poziomie, ale grają na pewnym, stałym poziomie i na pewno to świadczy o ich sile. Na podsumowania statystyczne i analityczne przyjdzie czas po świętach. Usiądziemy do tego, przeanalizujemy czego nam brakuje w stosunku do topowych zespołów TAURON 1. Ligi i nad czym musimy popracować - podkreślił Mateusz Grabda, trener PSG KPS.

Nie do końca z pozycji w tabeli jest również Chemeko-System Gwardia Wrocła, która uplasowała się ostatecznie na 6. pozycji.

- Musimy pracować nad wszystkim. Jest dużo mankamentów w naszej grze, bo gdyby ich nie było, to byśmy na tym poziomie wygrywali. Myślę, że tutaj są problemy indywidualne z zagrywką, obroną. Tylko od nas zależy, jak przepracujemy ten czas i czy on wyjdzie nam na dobre, czy nie. Wiadomo, można odpocząć, nabrać ochoty, która też jest na pewno bardzo potrzebna, ale czy to później przekujemy na lepszą dyspozycję w kolejnej rundzie, to jest wypadkowa pracy, którą wykonamy - zaznaczył Kamil Maruszczyk, przyjmujący Gwardzistów.

Pierwszą część sezonu 2022/23 zakończyło czwartkowe spotkanie pomiędzy MKST Astrą Nowa Sól i Lechią Tomaszów Mazowiecki. Obie drużyny zmagają się z kontuzjami i problemami zdrowotnymi. Podjęto nawet próby zmiany terminu spotkania, ale trudno było znaleźć dogodny termin przed 7 stycznia 2023 roku. Pięciosetowe spotkanie ostatecznie wygrali tomaszowanie 3:2. Pierwsza kolejka TAURON 1. Ligi zaczęła się od tie-breaka i piętnasta też się nim zakończyła.

- Mamy przed sobą kolejnych piętnaście meczów. Jak widać chłopcy wyzdrowieli, brawo dla nich, bo fragmentami grali bardzo dobrze. U siebie w hali są bardzo groźni szczególnie w zagrywce. Z naszej strony naprawdę nie było złych intencji, po prostu nie było już dogodnego terminu. Dla nas to też długa podróż. Nawet jakbyśmy zagrali to przed kolejnym meczem w nowym roku, to byśmy byli praktycznie wyłączeni z treningów - wyjaśnił Mateusz Mielnik, trener Lechii. 

W drugiej rundzie o utrzymanie będzie cały czas musiał walczyć BAS Białystok. Białostoczanie wygrali cztery spotkania i zakończyli dotychczasowe zmagania na 13. lokacie.

- Moje odczucia po pierwszej rundzie są mocno ambiwalentne. Z jednej strony jesteśmy na dobrej drodze do zrealizowania postawionego przed nami celu w postaci utrzymania w lidze, gdyż mamy cztery punkty przewagi nad Legią, a z drugiej uważam, że powinniśmy po mieć w tym momencie więcej punktów w tabeli, a kilka spotkań przegraliśmy w stylu, jaki nam nie przystoi - wyznał Jędrzej Goss, atakujący BAS-u.

Runda rewanżowa rozpocznie się 5 stycznia. Tego dnia Exact Systems Norwid Częstochowa we własnej hali zmierzy się KRISPOL-em Września. Pozostałe sześć spotkań zostanie rozegranych 7 stycznia.

Tabela po pierwszej rundzie zasadniczej

* W różowej ramce zaznaczone zostały drużuny, które znalazły się w najlepszej ósemce. Gdyby runda zazsadnicza kończyłaby się teraz, to właśnie te ekipy awansowałby do fazy play off.

Rozgrywki TAURON 1. Ligi potrafią zaskakiwać i są pełne niespodzianek. W rundzie rewanżowej wszystko może się obrócić o 180 stopni!

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...