Autor:Katarzyna Porębska, fot. AZS AGH Kraków
  29.09.2022 godz. 20:21

Czwartek z TAURON 1. Ligą: AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2


AZS AGH Kraków pokonał Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 (25:23, 25:17, 19:25, 12:25, 15:12) w meczu inaugurującym 3. kolejkę TAURON 1. Ligi Mężczyzn. To drugie zwycięstwo Akademików w pierwszej części rozgrywek. MVP został wybrany Bartosz Gomułka, atakujący zespołu gospodarzy.

Obie drużyny poznały już smak zwycięstwa w sezonie 2022/23. Kilka dni temu Akademicy pokonali Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2, a częstochowie wygrali z MKST Astrą Nowa Sól 3:1. Przystępując do czwartkowego starcia obie drużyny miały jeden cel - zwycięstwo.

- Przed nami kolejne trudne spotkanie z drużyną z Częstochowy. Będziemy mogli się zaprezentować po raz pierwszy w tym sezonie przed własną publicznością. Meczowi telewizyjnemu zawsze towarzyszą dodatkowe emocje. Dlatego będziemy wszyscy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i doprowadzić do tego, aby trzy punkty zostały w Krakowie - powiedział Maciej Czyrek, libero krakowskiej drużyny.

Z kolei Mateusz Borkowski, atakujący Norwida dodał - Jesteśmy głodni gry na wysokim poziomie i na to się nastawiamy.

Pierwsza partia meczu nieco lepiej zaczęła się dla gospodarzy. Dobrze serwował Karol Borkowski 2:0, a ręki w ataku nie zwalniał Bartosz Gomułka 6:4. Z akcji na akcję coraz lepiej spisywali się Akademicy. Świetnie serwowal Marcin Krawiecki 15:11. Z kolei częstochowianie popełniali sporo błędów własnych. Goście mieli naprawdę spore problemy, żeby ustabilizować swoją grę 13:18. Podopieczni Piotra Gruszki nie mieli zamiaru się poddać. Zespół do walki poderwał Rafał Sobański 23:24. Jednak nerwy na wodzy w premierowej odsłonie utrzymali siatkarze z Krakowa 25:23. Ostatnie oczko zdobył Kajetan Tokajuk.

Podopieczni Andrzeja Kubackiego poszli za ciosem. W kolejnej partii szybko wyszli na prowadzenie 5:1. AZS AGH należało pochwalić za bardzo dobrą dyspozycję w każdym elemencie 10:5. Przyjezdni nie byli w stanie przebić się przez blok rywali 11:18. Na nic zdały się zmiany w szeregach Exact Systems Norwid. Zespół ze stolicy Małopolski do końca dyktował warunki gry, wygrywając pewnie 25:17. Seta zakończyła autowa zagrywka Krzysztofa Gibka.

Początek seta numer trzy był dość równy 3:3 i 6:6. Chwilę później serią dobrych zagrywek popisał się Damian Kogut 11:8. W tym fragmencie gry role się odwróciły. To Akademicy nie wystrzegali się prostych błędów 12:15. Do końca toczyła się zacięta walka. Gospodarze zniwelowali stratę do jednego oczka 18:19. Jednak końcowka należała już do częstochowian. W ostatniej akcji Graham Beau zatrzymał blokiem zagranie Jakuba Krauta 25:19.

Czwarta część meczu od początku do końca rozgrywana była pod dyktando zawodników Exact Systems Norwid, którzy dominowali na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Małym nakładem sił wygrali do 12, a świetna zmianę po stronie gości dał Tomasz Kryński.

Zwycięzcę pierwszego meczu 3. kolejki TAURON 1. Ligi wyłonił tie-break. Piąty set lepiej zaczął się dla krakowskich siatkarzy 6:3. Bardzo dobrze w ataku radził się Tokajuk. Zawodnicy z Częstochowy popełniali wiele prostych i nie wymuszonych błędów. Przed zamianą stron AZS AGH wypracował sobie cztery oczka przewagi 8:4. Do końca utrzymał odpowiednią koncentrację i wygrał tego seta 15:12 i cały mecz 3:2. Spotkanie zakończył autowy atak Kryńskiego.

Relacja pkt za pkt: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1102426.html#pktvspkt

Statystyki: https://www.tauron1liga.pl/games/id/1102426.html#stats

POWIĄZANE INFORMACJE

...
...