··· ···
··· ···
··· ···

Podsumowanie fazy zasadniczej TAURON 1. Ligi sezonu 2020/21

Od 22 września 2020 roku do 1 kwietnia 2021 roku rozgrywana była faza zasadnicza TAURON 1. Ligi Mężczyzn sezonu 2020/21. Zapraszamy na wyjątkowe podsumowanie tej części rozegrywek, a w nim kibice znają informacje między innymi dotyczące ilości wymian, czasu spędzonego przez poszczególne drużyny na parkiecie, ilość spotkań transmitowanych przez Telewizję Polsat Sport oraz zestawienie zawodników nagrodzonych statuetką MVP.

1. Tabela po rundzie zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn
W rundzie zasadniczej, w której uczestniczyło w sezonie 2020/21 piętnaście zespołów rozegrano łącznie 30. kolejek. W związku z tym, że w rywalizacji uczestniczyła nieparzysta liczba drużyn, w każdej kolejce pauzował jeden zespół. Pierwszy mecz w sezonie 2020/21 rozegrano 22 września 2020 roku. Tego dnia eWinner Gwardia Wrocław zmierzyła się z AZS AGH Kraków i zwyciężyła 3:1. Ostatnie spotkanie w rundzie zasadniczej odbyło się 1 kwietnia 2021 roku. Wtedy LUK Politechnika Lublin zmierzyła się z BKS Visłą Bydgoszcz, wygrywając pewnie 3:0. Lublinianie utrzymali dzięki temu fotel lidera.

2. Zestawienie wyników meczów fazy zasadniczej
Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich meczów fazy zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn w sezonie 2020/21. Najwięcej zwycięstw odniosła odpowiednio BKS Visła Bydgoszcz (25 wygranych), LUK Politechnika Lublin (24 wygrane) i BBTS Bielsko-Biała (23 wygrane).

3. Liczba meczów, setów i wymian
Każda drużyna rozegrała w rundzie zasadniczej 28 spotkań. Łącznie odbyło się 210 spotkań i 797 setów. Najwięcej setów rozegrała Lechia Tomaszów Mazowiecki - 112 setów, dwa sety mniej, czyli 110 partii rozegrała Exact Systems Norwid Częstochowa, eWinner Gwardia Wrocław oraz Mickiewicz Kluczbork. Na trzecim miejscu pod względem największej ilości rozegranych setów uplasował się KPS Siedlce, AZS AGH Kraków, KRISPOL Września oraz BAS Białystok - po 109. Natomiast najmniej partii, bo 94 rozegrała LUK Politechnika Lublin.

W zestawieniu największej ilości wymian w najlepszej trójce uplasował się Mickiewicz Kluczbork (5059), Lechia Tomaszów Mazowiecki (4940) oraz AZS AGH Kraków (4854). Z kolei najszybciej swoje akcje kończyła LUK Politechnika Lublin (4149) wymian, Olimpia Sulęcin (4590) wymian i ZAKSA Strzelce Opolskie (4607) wymian.

4. Rekordy rundy zasadniczej TAURON 1. Ligi
W tym miejscu należy podkreślić kilka rekordów TAURON 1. Ligi Mężczyzn.

Najdłuższy mecz w rundzie zasadniczej trwał 2 godziny i 30 minut. Rozegrała go drużyna Lechii Tomaszów Mazowiecki z BAS-em Białystok 4 października 2020 roku w starciu 3. kolejki. Zespoły rozegrały pięć wyrównanych partii i ostatecznie triumfowali tomaszowianie 3:2 (30:28, 25:27, 22:25, 25:23, 15:13). Nagrodę MVP odebrał tego dnia Mateusz Piotrowski.

Najdłuższy set w meczu (przy wyniku spotkania 3:0 lub 3:1) rozegrał Mickiewicz Kluczbork z Polskim Cukrem Avią Świdnik w 12. kolejce TAURON 1. Ligi. Pierwsza partia tego pojedynku trwała aż 39 minut i zakończyła się wygraną kluczborczan 36:34. Podopieczni Mariusza Łysiaka zwyciężyli w całym spotkaniu 3:1 (36:34, 21:25, 25:12, 25:20), a nagroda MVP powędrowała do rąk Dawida Bułkowskiego.

Najdłuższy tie-break z kolei rozegrał BBTS Bielsko-Biała i eWinner Gwardia Wrocław w meczu 26. kolejki. Trwał on 25 minut. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 3:2 (18:25, 29:31, 26:24, 25:18, 19:17). MVP wybrano Pawła Gryca.

Najkrótszy mecz z kolei rozegrał Polski Cukier Avia Świdnik z ZAKSĄ Strzelce Opolskie w ramach 22. kolejki. Cały pojedynek trwał tylko 59 minut i zwyciężyli świdniczanie 3:0 (25:17, 25:17, 25:14). Nagrodę MVP odebrał tego dnia Mateusz Rećko.

Najkrótszy tie-break rozegrał natomiast BAS Białystok z KRISPOL-em Września w meczu 16. kolejki i trwał 13 minut. Białostoczanie w piątej partii wygrali 15:5 i całym meczu zwyciężyli 3:2 (14:25, 21:25, 25:23, 25:18, 15:5). MVP został wybrany Michał Witkoś

5. Całkowity czas gry
Drużyny TAURON 1. Ligi Mężczyzn w rundzie zasadniczej spędziły łącznie na parkiecie 333 godziny i 9 minut. Z czego najmniej, bo tylko 38 godzin i 14 minut na boisku spędzili siatkarze LUK Politechniki Lublin. Na drugim miejscu znalazła się ZAKSA Strzelce Opolskie 41 godzin i 19 minut, a na trzecim MCKiS Jaworzno 42 godziny i 13 minut. Natomiast najdłużej swoje mecze rozgrywali zawodnicy eWinner Gwardii Wrocław - łącznie na parkiecie spędzili 47 godzin i 37 minut.

6. Liczba meczów telewizyjnych
W sezonie 2020/21 w rundzie zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn Telewizja Polsat Sport transmitowała łącznie 26 meczów. Najwięcej bo aż siedem z udziałem eWinner Gwardii Wrocław. W tym miejscu należy dodać, że bardzo dużą ilość spotkań kibice mogli śledzić również podczas bezpłatnych internetowych transmisji na IPLA TV (ilość meczów na IPLA TV nie została wliczona do tego zestawienia).

7. Czas transmisji TV
Łączny czas transmisji spotkań drużyn pierwszoligowych na sportowych antenach Polastu Sport wyniósł 43 godziny i 41 minut. W związku z tym, że eWinner Gwardia Wrocław miała najczęściej transmitowane mecze, to naturalne że zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Łączny czas wyniósł 12 godzin i 6 minut. Z kolei najkrótszy mecz na antenie Polsatu Sport trwał z udziałem Olimpii Sulęcin - 1 godzinę i 16 minut.

9. Liczba sankcji
W tym zestawieniu zostały podane informacje dotyczące upomnień dla drużyn, członków drużyn, ostrzeżeń dla drużyn i członków drużyn, wykluczeń, łączne zestawienie sankcji dla drużyn oraz członków drużyn, jak również całkowita liczba sankcji nałożona na dany zespół. Najmniej sankcji zostało nałożonych na LUK Politechnikę oraz BKS Visłę - zaledwie 2. Natomiast aż 19 razy upominana była ekipa BAS-u Białystok.

9. Zawodnicy wyróżnieni nagrodą MVP
W rundzie zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn nagrodą MVP zostało nagrodzonych aż 87 zawodników. Na czele klasyfikacji uplasował się Jarosław Macionczyk - rozgrywający BBTS Bielsko-Biała (8 statuetek), na drugim miejscu znalazł się Kamil Dębski - przyjmujący AZS AGH Kraków oraz Grzegorz Pająk - rozgrywający LUK Politechnika Lublin (7 statuetek). Sześć nagród odebrał natomiast Jan Galabov - przyjmujący KS Visły Bydgoszcz i Tomasz Kowalski - rozgrywający Exact Systems Norwid Częstochowa.

10. Wykaz zawodników wyróżnionych
To już kolejny sezon, kiedy w czasie meczu komisarze wybierają oprócz najlepszego zawodnika, który otrzymuje nagrodę MVP, także zawodnika wyróżniającego się w zespole przegranym. W tej klasyfikacji siatkarzem najczęściej wybieranym był Mateusz Linda - atakujący KRISPOL Września (11 razy), Kacper Wnuk - atakujący BAS Białystok (8 razy) oraz Mateusz Piotrowski - atakujący Lechii Tomaszów Mazowiecki, Filip Grygiel - atakujący ZAKSY Strzelce Opolskie i Grzegorz Turek - atakujący Olimpii Sulęcin (7 razy). Warto zaznaczyć, że tylko w 9 spotkań komisarze nie wskazali wyróżniającego się zawodnika.