Autor:Kamil Składowski, fot. BKS Visła
  29.01.2021 godz. 12:37

Sportowe spadki i awanse gwarantują emocje


Powoli zbliżają się do końca rundy zasadnicze sezonu 2020/2021 w PlusLidze, TAURON Lidze oraz TAURON 1. Lidze. We wszystkich ligach trwa zacięta walka o miejsce w play-off, upragniony awans do Ligi Mistrzów Świata czy zachowanie ligowego bytu.

– Przede wszystkim cieszę się, że mimo pandemii i wielkich kłopotów nas wszystkich, także zawodowego sportu, gramy i rywalizujemy, dając kibicom to, co tak bardzo kochają, czyli czyste sportowe emocje – podkreśla Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. – Rywalizacja to jednak nie tylko walka o laury, lecz także druga strona medalu – walka o pozostanie w elicie. W sezonie 2017/2018 przywróciliśmy sportowe spadki i awanse właśnie po to, by te szanse były jasne i równe od początku rywalizacji – dodaje prezes.

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele spekulacji, że w kolejnym sezonie 2021/2022 Liga Mistrzów Świata ma rzekomo zostać poszerzona do 16 zespołów, a żaden z klubów z obecnych rozgrywek nie spadnie do TAURON 1. Ligi.

– To nieprawda, nie ma w tym momencie intencji poszerzania PlusLigi
– mówi prezes Popko. – Gramy według reguł ustalonych przed sezonem, czyli ostatnie ekipy po zakończeniu fazy zasadniczej PlusLigi i TAURON Ligi opuszczają nasze ligi, w ich miejsce awansują najlepsi z zaplecza, oczywiście spełniający podstawowe wymogi regulaminu. Pragnę uspokoić, iż nic się w tej sprawie nie zmieniło od startu sezonu 2020/2021.

Do zakończenia fazy zasadniczej PlusLigi zostały już tylko cztery regularne kolejki plus trzeba rozegrać 14 przełożonych meczów (5 z pierwszej rundy). W sumie odbyło się 140 meczów ze 182.

– To była dobra decyzja, by zacząć sezon wcześniej niż zwykle, bo mamy dodatkowe terminy, by dograć sezon zasadniczy. Obyśmy do końca już grali w takim tempie i z tak wysokim poziomem sportowym, jak w ostatnich kolejkach. Bardzo dziękuję naszym specjalistom od spraw pandemii, panom doktorom Jarosławowi Krzywańskiemu i Ernestowi Kucharowi, którzy nie tylko przygotowali zasady postępowania, lecz na bieżąco pomagają drużynom w sytuacjach kryzysowych. Warto też podkreślić, iż dzięki świetnej współpracy z Telewizją Polsat praktycznie wszystkie dotychczasowe mecze tego sezonu były transmitowane, z pewnością mamy pod tym względem rekordowe rozgrywki w historii naszych zawodowych lig
– mówi Artur Popko.

Blisko końca sezonu zasadniczego jest także TAURON Liga, ogromna walka trwa na zapleczu Ligi Mistrzów Świata.

– Przyglądając się rywalizacji o awans do PlusLigi, można tylko bić brawo. Kilka drużyn zbudowało bardzo ciekawe składy, ostatnio do TAURON 1. Ligi dołączyli trenerzy, którzy mają swą markę już w PlusLidze – Mark Lebedew czy Dariusz Daszkiewicz. Czekamy z niecierpliwością na ostateczne rozstrzygnięcia w play-off, bo walka o awans do PlusLigi zapowiada się arcyciekawie. Obyśmy tylko wszyscy kończyli granie w zdrowiu, to wielkich emocji będziemy mieli pod dostatkiem – dodaje prezes.

...
...