Autor:Katarzyna Porębska, fot. BKS Visła Bydgoszcz/BAS Białystok/AZS AGH Kraków
  17.01.2021 godz. 12:05

Podsumowanie 18. kolejki TAURON 1. Liga

W czwartek, piątek i sobotę rozgrywane były mecze 18. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. W dalszym ciągu niepokonany jest BBTS Bielsko-Biała, który odniósł siedemnaste zwycięstwo w rundzie zasadniczej. Kolejne wygrane na koncie zapisał KPS Siedlce, Lechia Tomaszów Mazowiecki, LUK Politechnika Lublin, ZAKSA Strzelce Opolskie, BKS Visła Bydgoszcz i Exact Systems Norwid Częstochowa. W tej serii pauzował Mickiewicz Kluczbork.

Udany rewanż siedlczan
Na inaugurację 18. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn zmierzyły się ze sobą drużyny z Siedlec i Wrocławia. Nie brakowało zaciętej walki przez całe, pięciosetowe spotkanie. Wiele emocji zawodnikom dostarczył drugi set, który zakończył się na przewagi dla gospodarzy 36:34. Niemniej emocji wzbudził również tie-break, w którym dużo więcej zimnej krwi zachowali siatkarze KPS-u. Co ważne, siedlczanie zrewanżowali się eWinner Gwardii za porażkę z pierwszej części sezonu. Na koniec starcia w pełni zasłużoną nagrodę MVP odebrał Jakub Strulak, środkowy zespołu.

- Spotkały się dwie równorzędne drużyny. Gwardia była faworytem, ale po pierwszym secie, którego przegraliśmy dość gładko, powtarzałem chłopakom, że musimy wrócić do swojej siatkówki, bo wyglądaliśmy jak dzieci we mgle. Dobrą zmianę dali Dawid Pawlun i Przemek Kupka. Potrafiliśmy odrobić kilka punktów. Nie pozwoliły one nam wygrać pierwszego seta, ale pozwoliły nam wejść dobrze w kolejnego seta - powiedział Mateusz Grabda, trener KPS-u.

Ważne zwycięstwo Lechii
W piątek bardzo ważne spotkanie dla układu dolnej części tabeli, rozegrał BAS Białystok oraz Lechia Tomaszów Mazowiecki. Wspomniane ekipy muszą walczyć o każdy punkt, aby uniknąć strefy spadkowej. Drużyny rozegrały trzy partie, ale tylko pierwsza była najbardziej wyrównana. W pozostałych dwóch tomaszowianie od początku do końca kontrolowali grę. W tym sezonie podopieczni Bartłomieja Rebzdy po raz drugi znaleźli sposób, aby pokonać białostoczan. W pierwszym starciu Lechia zwyciężyła 3:2.

- Chyba ten nóż na gardle zadziałał na nas, chociaż na początku spotkania byliśmy bardzo spięci i te losy tak się ważyły piłka za piłką. Popełnialiśmy dużo błędów. Grając tutaj w dole tabeli mecz za sześć punktów i o życie, cieszę się, że to utrzymujemy, bo było dużo stresu. Te najważniejsze mecze to wiadomo, że będą się rozgrywały w głowie - wyznał Bartłomiej Rebzda, trener Lechii.

Przełamanie LUK Politechniki
W sobotę jako pierwsi na parkiet wybiegli siatkarze LUK Politechniki i MCKiS. Jaworznianie absolutnie nie przestraszyli się wyżej notowanych rywali i premierową odsłonę meczu rozstrzygnęli na swoją stronę. Jednak w kolejnych partiach lublinianie przejęli pełną kontrolę nad sytuacją na parkicie. Bardzo mocno zagrywali i utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, wygrywając cały pojedynek 3:1. Warto podkreślić, że zespół z Lublina w tym sezonie jeszcze nie przegrał żadnego meczu we własnej hali. Ponadto, zawodnicy LUK Politechniki przełamali się po ostatnich dwóch porażkach.

- Potrzebowaliśmy takiego meczu, żeby się przełamać. To spotkanie oczywiście poza pierwszym setem dodało nam pewności siebie. Kolejne trzy partie wygraliśmy dość pewnie. Natomiast jeśli miałbym ocenić premierową odsłonę spotkania, to powiem tak - wychodząc na to spotkanie wiedzieliśmy, że musimy wygrać. W połowie seta jaworznianie zdołali doprowadzić do remisu, a w końcówce zaryzykowali na zagrywce i to im się opłaciło. To co mnie cieszy, to fakt że po przegraniu tego seta nie wpadliśmy w panikę, tylko od drugiej partii zaczęliśmy grać swoją siatkówkę - wyznał Maciej Kołodziejczyk, trener lubelskiej drużyny.

Komplet punktów ZAKSY w grodzie Kraka
Drużyna ZAKSY Strzelce Opolskie ma powody do zadowolenia. W sobotnie popołudnie udało się im przełamać swoją niemoc w Krakowie i po raz pierwszy, od kiedy występują na parkietach 1. Ligi wygrali na wyjeździe z AZS AGH. Spotkanie zakończyło się w trzech partiach, ale wszystkie były bardzo zacięte i rozstrzygały się w końcówkach. Podczas tego starcia ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali goście. Natomiast Akademicy musieli pogodzić się, że ich seria zwycięstwa została przerwana. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w sobotę bardzo dobre spotkanie w szeregach ZAKSY Strzelce Opolskie rozegrał Patryk Giża, środkowy drużyny.

Kolejne zwycięstwo BKS Visły
BKS Visła Bydgoszcz nie zwalnia tempa. W sobotnie popołudnie zapisała na swoim koncie kolejne zwycięstwo za trzy punkty. Tym razem we własnej hali nie pozwoliła wrześnianom ugrać ani jednego seta. Podobnie z resztą zakończyło się pierwsze starcie tych ekip. Siatkarzom KRISPOL-u nie można było odmówić walki, ale w decydujących fragmentach setów górę wzięło doświadcznie bydgoskich zawodników. Kolejne bardzo dobre spotkanie w ataku rozegrał Evgenii Karpiński, który odebrał drugą z rzędu nagrodę MVP.

Zacięty bój Polskiego Cukru Avii i BBTS. Bielszczanie niepokonani
Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem należało spodziewać się zaciętej walki pomiędzy Polskim Cukrem Avią Świdnik i BBTS Bielsko-Biała. Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się po tie-breaku 3:2 dla bielszczan. Nie inaczej było w tę sobotę, choć z małą różnicą. Podczas październikowego meczu dwa pierwsze sety wygrali świdniczanie i praktycznie na wyciągnięcie ręki mieli zwycięstwo 3:0. Pozwolili jednak odbudować się gospodarzom, przegrywając ostatecznie to starcie 2:3. Tym razem szala zwycięstwa w poszczególnych setach przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Nie brakowało również emocji w tie-breaku, w którym w ostanich akcjach chłodną głowę zachowali podopieczni Harry'ego Brokkinga - wystrzegając się prostych błędów. Tym samym BBTS Bielsko-Biała odniósł siedemnaste zwycięstwo w rundzie zasadniczej TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Z kolei dla beniaminka to jedno oczko jest również bardzo cenne w kontekście zdobyczy punktowych.

Norwid Częstochowa po raz drugi lepszy od Olimpii
Drużyna Exact Systems Norwid Częstochowa znalazła sposób na Olimpię Sulęcin w tym sezonie. W sobotę po raz drugi w rundzie zasadniczej pokonała sulęcinian bez straty seta. Siatkarze Olimpii mają czego żałować, bo w trzecim secie mieli duże szanse na przedłużenie tego pojedynku. Jednak wystarczyła chwila, aby częstochowianie odrobili straty i rozstrzygnęli końcówkę na swoją stronę. Przyjezdni niestety musieli pogodzić z kolejną porażką.

- Zabrakło chyba nam ambicji, walki, wkradł się jakiś paraliż. Trudno to wszystko wyjaśnić. Rywal bardzo dobrze zagrywał, natomiast nasz zespół miał problemy z przyjęciem. Praktycznie cały czas byliśmy zmuszeni grać na wysokiej piłce. Z kolei swoją zagrywką nie robiliśmy żadnej krzywdy przeciwnikom - zakończył Tomasz Kowalski, trener Olimpii.

Wyniki 18. kolejki TAURON 1. Ligi
14 stycznia (czwartek)
KPS Siedlce - eWinner Gwardia Wrocław 3:2 (14:25, 36:34, 25:17, 20:25, 15:9). MVP: Jakub Strulak
15 stycznia (piątek)
BAS Białystok - Lechia Tomaszów Mazowiecki 0:3 (23:25, 16:25, 18:25). MVP: Bartłomiej Janus
16 stycznia (sobota)
LUK Politechnika Lublin - MCKiS Jaworzno 3:1 (23:25, 25:17, 25:17, 25:14). MVP: Wojciech Sobala
AZS AGH Kraków - ZAKSA Strzelce Opolskie 0:3 (22:25, 22:25, 27:29). MVP: Patryk Giża
BKS Visła Bydgoszcz - KRISPOL Września 3:0 (25:18, 25:19, 25:19). MVP: Evgenii Karpiński
Polski Cukier Avia Świdnik - BBTS Bielsko-Biała 2:3 (18:25, 25:20, 17:25, 25:22, 12:15). MVP: Jarosław Macionczyk
Exact Systems Norwid Częstochowa - Olimpia Sulęcin 3:0 (25:17, 25:20, 25:20). MVP: Tomasz Kowalski

PAUZOWAŁ: Mickiewicz Kluczbork

XXX
Wyniki 3. kolejki TAURON 1. Ligi
3 październik
MCKiS Jaworzno - LUK Politechnika 0:3 (21:25, 24:26, 14:25). MVP: Szymon Romać
BBTS Bielsko-Biała - Polski Cukier Avia Świdnik 3:2 (21:25, 23:25, 28:26, 25:14, 15:8). MVP: Oleg Krikun
4 października
Lechia Tomaszów Mazowiecki - BAS Białystok 3:2 (30:28, 25:27, 22:25, 25:22, 15:13). MVP: Mateusz Piotrowski
6 października
KRISPOL Września - BKS Visła Bydgoszcz 0:3 (21:25, 21:25, 11:25). MVP: Patryk Strzeżek
21 października
ZAKSA Strzelce Opolskie - AZS AGH Kraków 1:3 (23:25, 25:16, 20:25, 21:25). MVP: Mateusz Jóźwik
28 października
Olimpa Sulęcin - Exact Systems Norwid Częstochowa 0:3 (22:25, 23:25, 17:25). MVP: Damian Kogut
8 listopada
eWinner Gwardia Wrocław - KPS Siedlce 3:1 (21:25, 25:17, 25:23, 25:17). MVP: Mateusz Frąc