··· ···
··· ···
··· ···

Podsumowanie 1. kolejki KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn

W czwartek, piątek i sobotę rozgrywane były mecze 1. kolejki KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn. Pierwsze zwycięstwa na swoim koncie zapisała drużyna KS Lechia Tomaszów Mazowiecki, Stal Nysa S.A., AZS AGH Kraków, MCKiS Jaworzo, BBTS Bielsko-Biała i APP Krispol Września. Najwięcej kibiców obecnych było podczas piątkowego spotkania nysian z zespołem ze Spały. Ten pojedynek w Hali Nysa obejrzało ponad 1000 kibiców.

Tomaszowianie lepsi od beniaminka
Jako pierwsi sezon zainaugurowali siatkarze ZAKSY Strzelce Opolskie i KS Lechii Tomaszów Mazowiecki. Faworytem spotkania byli tomaszowianie, ale wygrana na terenie rywala wcale nie przyszła im łatwo. Wręcz przeciwnie zawodnicy beniaminka zawiesili gościom dość wysoko poprzeczkę.

- Wszystko poszło zgodnie z planem. Starciliśmy tylko jednego seta, ale dopisaliśmy do swojego konta trzy punkty. Osobiście cieszę się, że znowu gram i jestem na boisku. To zmiana na lepsze, a drużynę mamy rewelacyjną - powiedział Mateusz Kańczok, atakujący Lechii.

Pomimo porażki, głów nie zwieszali siatkarze ZAKSY, którzy debiutowali w rozgrywkach KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn.

- Myślę, że to był udany debiut. Widowisko mogło podobać się kibicom. Czego zabrakło, aby ugrać coś więcej? Uważam, że zabrakło doświadczenia. W 1. Lidze obowiązuje zupełnie inny poziom. Wydaje mi się, że dla niektórych sama otoczka tego meczu było sporym przeżyciem. Niemniej pod względem zaprezentowanego poziomu gry możemy być zadowoleni - podkreślił Roland Dembończyk, trener ZAKSY Strzelce Opolskie.

Stal Nysa S.A. potwierdziła wysoką formę
Drugie spotkanie 1. kolejki zostało rozegrane w Nysie. Po przeciwnych stronach siatki stanęli siatkarze Stali oraz młodzi gracze NLO SMS PZPS I Spała. Faworyci, czyli podopieczni Krzysztofa Stelmacha nie zawiedli i odnieśli zwycięstwo w trzech setach. Bardzo dobry mecz rozegrał Bartosz Krzysiek oraz Moustapha M'Baye, do którego rąk trafiła nagroda dla najlepszego zawodnika spotkania. Jednak warto podkreślić, że zespół gości pokazał się z bardzo dobrej strony. Inne drużyny muszą uważać na tę drużynę.

- Mecz był na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobrze wspominamy pierwszy oraz drugi set. Były to momenty, kiedy walczyliśmy jak równy z równym, z przeciwnikiem który rok temu był w finale 1. Ligi. Mimo, że nie przyjechaliśmy do Nysy jako faworyt, to pokazaliśmy, że też potrafimy wysoko zawiesić poprzeczkę i bić się do samego końca - wyznał Michał Gerżot, przyjmujący SMS PZPS I Spała.

Z kolei Michał Róg, statystyk Stali Nysa dodał - Inauguracja zawsze wiąże się z pewną dozą niepewności. Na pewno cieszy nas fakt, iż systemy gry nad którymi pracujemy wygląda coraz lepiej, co pokazaliśmy w tym piątkowym meczu. Zespół ze Spały, to drużyna wyróżniająca się bardzo dobrymi parametrami fizycznymi. Niewątpliwie jeśli wykorzystają swój potencjał mogą sprawić niespodziankę w niejednym spotkaniu.

Pierwsze punkty AZS AGH Kraków
W sobotę bardzo dobre spotkanie rozegrał zespół AZS AGH Kraków. W pełni wykorzystał atut własnej hali i nie pozwolił częstochowianom urwać sobie ani jednego seta. Krakowian należało pochwalić za bardzo cierpliwą grę w koncówkach setów, kiedy rywalizacja była na styku. Gra drużyny Exact Systems Norwid nie wyglądała źle, ale w najważniejszych momentach partii zabrakło tej przysłowiowej kropki nad "i".

- Cieszymy się z pierwszego zwycięstwa, ale należy pamiętać, że to dopiero pierwszy mecz. Sezon dopiero się zaczął, a przed nami wiele spotkań do rozegrania. Jednak z takiego początku rozrywek możemy być zadowoleni - powiedział Patryk Łaba, który został wybrany MVP.

Jaworznianie wykorzystali atut własnej hali
MCKiS Jaworzo nie zaczął najlepiej swojego pierwszego meczu przeciwko KFC Gwardii Wrocław. W partii otwierającej sobotni pojedynek oddali gościom pełną inicjatywę. Jednak krótka przerwa pozwoliła gospodarzom uspokoić swoją grę i od drugiego seta prezentowali zupełnie inny poziom sportowy. Mocna zagrywka, świetna skuteczność w ataku oraz kontrataku pozwoliła im zwyciężyć 3:1.

- To jest najlepszy prezet urodzinowy, jaki mogłem sobie wymarzyć. Dobrze, że udało się nam w takim stylu zainaugurować ligę. Na szczęście w siatkówce nie przyznaje się punktów za styl, bo momentami to spotkanie było dość szarpane. Pierwszy set był naprawdę zły w naszym wykonaniu. Na szczęściej później ustabilizowaliśmy naszą grę i nie popełnialiśmy zbyt wiele błędów, co pozwoliło nam wygrać mecz - podkreślił Mariusz Magnuszewski, który właśnie w sobotę obchodził swoje urodziny.

Krzysztof Janczak, trener KFC Gwardii dodał natomiast - Otwierającą partię rzeczywiście łatwo wygraliśmy. Uprzedzałem jednak chłopaków, żeby uważać, bo to jeszcze nie koniec. Mieliśmy w tym spotkaniu czas, w którym byliśmy mocniejszym zespołem, ale w końcówce drugiego seta zagraliśmy za miękko. Rywal to wykorzystał, a my nie potrafiliśmy się już później na dobre poskładać. Pojawiły się trochę nonszalanckie błędy i tego szkoda. Można powiedzieć, że walczyliśmy, ale to Jaworzno wygrało. Dokonamy analizy i poszukamy wyjścia z sytuacji, która w sobotę nie ułożyła się po naszej myśli.

Walka Mickiewicza Kluczbork, ale trzy punkty dla BBTS Bielsko-Biała
Drużyna Mickiewicz Kluczbork jeszcze przed pierwszym gwizdkiem zapowiadała, że nie podda się bez walki. Jak powiedziała - tak zrobiła. Pierwsza partia potoczyła się po myśli gości, ale w kolejnych setach coraz lepiej na parkiecie spisywali się podopieczni Mariusza Łysiaka. Wygrali drugiego seta dość pewnie 25:17, a trzeciego zaczęli również od prowadzenia. Jednak końcówkę graną na przewagi na swoją stronę rozstrzygnęli zawodnicy BBTS-u. Nawet to nie załamało gospodarzy, którzy partię numer cztery zaczęli od prowadzenia 6:0. Niestety wystarczyła chwila dekoncnetracji i podopieczni Pawła Gradowskiego odrobili straty i ostatecznie zwyciężyli 25:20 oraz całym mczu 3:1.

Zacięty bój w Lublinie. Beniaminek i brązowy medalista podzielili się punktami
1. kolejkę KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn zakończył sobotni mecz w Lublinie. O pierwsze ligowe punkty walczył beniaminek oraz trzecia drużyna poprzedniego sezonu. Już przed meczem mówiło się, że to będzie zacięta rywalizacja o punkty i tak się stało. Lublinianie bardzo dobrze rozpoczęli pojedynek i nawet prowadzili kilkoma punktami, ale w końcówce górę wzięło doświadczenie wrześnian, którzy na swoją stronę rozstrzygnęli grę na przewagi 26:24. W kolejnych partiach to podopieczni Macieja Kołodziejczyka w pełni kontrolowali sytuację na boisku i dyktowali warunki gry. Wydawało się, że LUK Politechnika ma na wyciągnięcie ręki pierwsze zwycięstwo w sezonie 2019/20. Nic bardziej mylnego. APP Krispol to zespół, który walczy do ostatniej piłki. Wrześnianie wygrali czwartą partię 25:20 i w tie-breaku poszli za ciosem, zwyciężając 15:11.

- Wygrywamy nasz pierwszy mecz w sezonie 2019/20 w rozgrywkach Krispol 1.Liga! Zwycięstwo 3:2 z bardzo wymagającym przeciwnikiem, jakim jest LUK Politechnika Lublin, smakuje lepiej, niż nie jeden mecz wygrany 3:0 - powiedzieli zgodnie zawodnicy APP Krispol.

Wyniki 1. kolejki KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn
12 września (czwartek)
ZAKSA Strzelce Opolskie - KS Lechia Tomaszów Mazowiecki (23:25, 18:25, 25:20, 20:25), MVP: Mateusz Kańczok
13 września (piątek)
Stal Nysa S.A. - SMS PZPS I Spała 3:0 (25:22, 25:17, 25:17), MVP: Moustapha M'Baye
14 września (sobota)
AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:18, 25:23, 25:20), MVP: Patryk Łaba
MCKiS Jaworzno - Gwardia Wrocław 3:1 (14:25, 25:22, 25:19, 25:19), MVP: Bartosz Kowalczyk
Mickiewicz Kluczbork - BBTS Bielsko-Biała 1:3 (19:25, 25:17, 24:26, 20:25), MVP: Jarosław Macionczyk
LUK Politechnika Lublin - APP Krispol Września 2:3 (24:26, 25:15, 25:16, 20:25, 11:15), MVP: Mateusz Linda

*Na sobotę 12 września zaplanowany był mecz pomiędzy AZS Częstochowa i KPS Siedlce. W dniu 11 września Komisja Licencyjna PZPS nie wydała licencji dla częstochowskiej drużyny. Klub ma 7 dni na odwołanie się od tej decyzji.

W zaistniałej sytuacji mecz 1. kolejki pomiędzy AZS Częstochowa i KPS Siedlce został odwołany. Już teraz wiadomo, że w 2. kolejce KRISPOL 1. Ligi nie odbędzie się również spotkanie pomiędzy AZS Częstochowa i Exact Systems Norwid Częstochowa.