··· ···
··· ···
··· ···

Podsumowanie 13. kolejki

Stal Nysa, KS Lechia Tomaszów Mazowiecki, Exact Systems Norwid Częstochowa to najlepsze trzy zespoły po zakończeniu pierwszej części fazy zasadniczej. W środę zostały rozegrane mecze 13. kolejki 1. Ligi Mężczyzn. Wspomniane drużyny wygrały swoje ostatnie spotkania za trzy punkty. Ponadto cenne zwycięstwa odniósł UKS Mickiewicz Kluczbork, Buskowianka Kielce, AZS AGH Kraków i STS Olimpia Sulęcin.

W meczu 13. kolejki zostało wyróżnionych sześciu zawodników: Kamil Maruszczyk (KS Gwardia Wrocław) - MVP odebrał wrocławski przyjmujący, po meczu w Nysie, choć to Stal zwyciężyła 3:1, Bartłomiej Gajdek (AZS AGH Kraków), Wiktor Musiał (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki), Adrian Hunek (STS Olimpia Sulęcin), Mateusz Frąc (UKS Mickiewicz Kluczbork) i Marcin Karakuła (Buskowianka Kielce).

Stal dalej liderem tabeli
Podopieczni Krzysztofa Stelmacha rozegrali bardzo dobre spotkanie przeciwko Gwardii Wrocław. W świetnym stylu wygrali premierową odsłonę środowego meczu. Jedynie w drugim secie pozolili przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W pozostałych lepsi okazali się gospodarze. Dzięki wygranej za trzy punkty Stal Nysa pozostała liderem rozgrywek.

Wyjątkowo nagroda MVP trafiła do zawodnika przegranej drużyny - Kamila Maruszczyka, przyjmującego Gwardii Wrocław.

- To był ciężki mecz. Staraliśmy się zmazać plamę po ostatnich porażkach z AZS AGH Kraków i MCKiS Jaworzno. Wynik nie jest najlepszy, ale postawa na boisku na pewno cieszy. Cieszę się, że udało mi się zablokować parę akcji przeciwnika. Sam się tego nie spodziewałem. Czuję się coraz lepiej na boisku. Zdobywam doświadczenie i się ogrywam - powiedział Jędrzej Kaźmierczak, środkowy wrocławskiej drużyny.

Akademicy wygrali za trzy punkty w Suwałkach
Krakowska drużyna już nie raz w tym sezonie sprawiła nie lada niespodziankę, wygrywając z wyżej notowanymi zespołami. O tym, że potrafią być naprawdę groźni przekonali się w środę suwałczanie, którzy zdołali urwać tylko jednego seta siatkarzom AZS AGH.

- Na pewno byliśmy zespołem lepszym. Przez dwa pierwsze sety przeważaliśmy i pewnie objęliśmy prowadzenie w meczu 2:0. Jednak mojemu młodemu zespołowi brakuje cierpliwości w grze i stąd porażka w trzeciej partii - mówił po spotkaniu krakowski szkoleniowiec Andrzej Kubacki.

W czwartej partii zanosiło się na tie-breaka. Gospodarze prowadzili 18:10. - Z takiego stanu zmiennicy odwrócili losy rywalizacji. Weszła grupa, która dotychczas miała mniej szans grać. Wszedł na boisko m.in. Bartłomiej Gajdek, który skończył mecz z 83-procentową skutecznością w ataku i otrzymał statuetkę MVP. Na pewno ten mecz i jego czwarty set pomoże drużynie uwierzyć we własne siły oraz doda wiary w swoje możliwości - podkreślił Andrzej Kubacki.

Trzy punkty wicelidera
KPS Siedlce przegrał z KS Lechią Tomaszów Mazowiecki 1:3 w meczu 13. kolejki 1. Ligi. Faworytem środowego spotkania byli goście. Jednak pojedynek nie należał do najłatwiejszych i tomaszowianie musieli mocno się natrudnić, aby wygrać. Siedlczanom udało się wygrać pierwszą partię spotkania, ale w kolejnych lepsi okazali się goście. Dzięki wygranej za trzy punkty siatkarze Lechii utrzymali pozycję wicelidera tabeli na koniec pierwszej części fazy zasadniczej.

- Siedlczanie potrafią mocno zagrywać i tak też było w pierwszym secie. Od drugiej partii zaczęliśmy lepiej ustawiać się do przyjęcia i też odpowiedzieliśmy trudnym serwisem. Dobrze grał nasz atakujący Wiktor Musiał, a do jego poziomu dostosowali się inni moi zawodnicy - wyznał Bartłomiej Rebzda, trener KS Lechii.

Mecz za "sześć punktów" dla STS Olimpii
W Sulęcinie po przeciwnych stronach siatki stanęła STS Olimpia i Tauron AZS. Zespoły zajmowały odpowiednio przedostatnie i ostatnie miejsce w tabeli. To już najwyższy czas, aby zespoły zaczęły odrabiać straty, aby uniknąć spadku. Częstochowianie starali się walczyć, ale to gospodarze byli zdecydowanie lepszą drużyną i zwyciężyli w trzech setach.

- Słabo wchodzimy w seta. Myślę, że wcześniejsze spotkania też są tego potwierdzeniem. Cały czas musieliśmy gonić rywali. W środę ten pościg okazał się skuteczny. Najważniejsze, że udało się nam odnieść zwycięstwo - podkreślił Adrian Hunek, środkowy zespołu z Sulęcina.

Trzecie zwycięstwo beniaminka
W środę podopieczni Mariusza Łysiaka odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu w rozgrywkach 1. Ligi. W ostatnim meczu odprawili z kwitkiem siatkarzy z Bielska-Białej. Gospodarze pozwolili gościm wygrać tylko drugą partię. W pozostałych to kluczborczanie prezentowali zdecydowanie lepszą siatkówkę.

Warto podkreślić, że UKS Mickiewicz dzięki tej wygranej utrzymał dwunastą lokatę w tabeli i widać, że zawodnicy z Kluczborka wyraźnienie się rozkręcają.

Exact Systems Norwid obronił twierdzę
Emocji nie brakowało w środowe popołudnie w Częstochowie. Miejscowy Exact Systems Norwid podejmował APP Krispol. Zespoły sąsiadowały ze sobą w tabeli. Stawka pojedynku była wysoka, bo w grę wchodziła trzecia lokata w tabeli. Spotkanie obfitowało w mnóstwo emocji boiskowych, jak i pozaboiskowych. Ostatecznie trzy bardzo cenne punkty do swojego konta dopisali częstochowianie.

– Zespół z Wrześni to czołówka. Przez kilka kolejek byli nawet na pierwszym miejscu, także to bardzo trudny rywal. Wiedzieliśmy, że będzie ciężko zdobyć punkty grając przeciwko tej drużynie. Tym bardziej chwała chłopakom, że po sromotnej porażce w Tomaszowie Mazowieckim szybko udało nam się pozbierać i wygraliśmy za trzy punkty. Awansowaliśmy na trzecie miejsce, prześcignęliśmy Krispol. Bardzo się z tego cieszymy, a co najważniejsze obroniliśmy naszą halę - powiedział Radosław Panas, szkoleniowiec Norwida Częstochowa.

Zacięty bój w Jaworznie dla Buskowianki
Bardzo zacięte i emocjonujące spotkanie kibice obejrzeli w Jaworznie, gdzie MCKiS mierzył się z Buskowianką Kielce. Podopieczni Mariusza Łozińskiego mieli duże szanse na komplet punktów, bo prowadzili już 2:0 w setach, ale pozwolili rozegrać się rywalom. Kielczanie doprowadzili do remisu 2:2, a następnie tie-breaka rozstrzygnęli na swoją stronę.

Warto dodać, że w trzecim secie bardzo dobrą zmianę dał Mateusz Rećko i Marcin Karakuła, którzy pociągnęli zespół do zwycięstwa.

Wyniki 13. kolejki 1. Ligi Mężczyzn
5 grudnia
Stal Nysa - KS Gwardia Wrocław 3:1 (25:13, 22:25, 25:23, 25:22), MVP: Kamil Maruszczyk
MKS Ślepsk Suwałki - AZS AGH Kraków 1:3 (19:25, 23:25, 25:20, 25:27), MVP: Bartłomiej Gajdek
KPS Siedlce - KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 (25:23, 19:25, 22:25, 18:25), MVP: Wiktor Musiał
STS Olimpia Sulęcin - Tauron AZS Częstochowa 3:0 (25:18, 25:23, 25:20), MVP: Adrian Hunek
UKS Mickiewicz Kluczbork - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:15, 17:25, 25:16, 25:19), MVP: Mateusz Frąc
Exact Systems Norwid Częstochowa - APP Krispol Września 3:1 (28:30, 25:23, 25:22, 25:17)
MCKiS Jaworzno - Buskowianka Kielce 2:3 (31:29, 25:15, 15:25, 21:25, 10:15), MVP: Marcin Karakuła