··· ···
··· ···
··· ···

Sobota z 1. Ligą: Buskowianka Kielce - Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3

Buskowianka Kielce przegrała z Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:23, 25:21, 20:25, 24:26, 14:16) w zaległym meczu 22. kolejki 1. Ligi Mężczyzn. Spotkanie było bardzo zacięte i wyrównane. Ostatecznie w tie-breaku minimalnie lepsi okazali się częstochowianie. MVP został wybrany Mariusz Schamlewski.

Kielczanie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem mieli zagwarantowane utrzymanie w 1. Lidze. Jednak przy korzystnym układzie wyników pozostałych meczów mieli szanse na awans do fazy play off. Aby mieć szanse do ósemki musieli oczywiście wygrać sobotni mecz za trzy punkty. Dla częstochowian wynik spotkania również miał ogromne znaczenie. Przy ewentualnej wygranej za trzy punkty i korzystnemu rozstrzygnięciu spotkania BBTS Bielsko-Biała - MKS Ślepsk Suwałki miał szanse na ostatniej prostej wskoczyć na 5. lokatę w ligowej tabeli. Niestety podział punktów pomiędzy zespołami sprawił, że Buskowianka zakończyła rundę zasadniczą na 10. miejscu, a Exact Systems Norwid na 6. lokacie.

- Myślę, że to ostatnie spotkanie będzie trudne. Liczę po cichu na to, że w końcu będę mógł skorzystać z wszystkich moich zawodników. Niemniej nikogo na siłę nie chcemy przyspieszać. Zależy nam na tym, żeby chłopcy byli zdrowi i w pełni sił na play offy - wyznał przed spotkaniem Radosław Panas, trener Exact Systems Norwid.

Z kolei Kamil Kosiba, przyjmujący Buskowianki dodał - Moim zdaniem na pewno musimy patrzeć na siebie i swoją grę, bo tak naprawdę niewiele zależy od nas w walce o play offy. My będziemy chcieli zagrać swoje i zwyciężyć w meczu, a co dalej się wydarzy to czas pokaże. Na pewno fajną sprawą byłoby zagrać w play offach i walczyć o jeszcze wyższe cele. Patrząc na cały sezon i to, jakie mieliśmy problemy kadrowe i pozasportowe to utrzymanie 1. Ligi i zajęcie 9. miejsca też będzie dużym sukcesem.

Pierwszą partię spotkania lepiej rozpoczęli gospodarze 6:3. W ataku bardzo dobrze spisywał się Jakub Szymański. Częstochowianie nie mieli zamiaru się poddać i dzięki dobrej grze blokiem zniwelowali stratę do jednego oczka 8:9. Chwilę później Buskowianka ponownie wypracowała kilkupunktową przewagę 13:10. Przyjezdni walczyli i w końcówce był remis 22:22. Ostatecznie w najważniejszych akcjach skuteczniejsi okazali się kielczanie 25:23. Ostatni punkt zdobył Szymański.

Zespół Exact Systems Norwid podrażniony porażką, kolejnego seta zaczął od prowadzenia 4:1. Serią dobrych zagrywek popisał się Damian Kogut. Do tego podopieczni Mateusza Grabdy zaczęli popełniać proste błędy 4:9 i 6:11. Wydawało się, że goście mają tę partię pod kontrolą. Nic bardziej mylnego. Gospodarze walczyli i doprowadzili do remisu 16:16. Od tego momentu zespoły grały równo 20:20. Końcówka należała już do zespołu z Kielc. Wygraną skutecznym atakiem przypieczętował Michał Godlewski 25:21.

Początek trzeciego seta wskazywał na przewagę Buskowianki 8:5. Gospodarze włączyli do swojej gry dobry blok 10:7. Jednak chwilę później siatkarze z Częstochowy odrobili straty 10:10. W ataku nie zatrzymywał się Mateusz Piotrowski 13:11. Do końca już seta grę kontrolowali goście, którzy zwyciężyli 25:20.

Czwarta partia lepiej układała się dla podopiecznych Radosława Panasa. Na środku siatki nie do zatrzymania był Mariusz Schamlewski, a na skrzydle Kogut 5:2. Siatkarze z Kielc nie odpuszczali i szybko doprowadzili do remisu 7:7. Od tego momentu do końca seta obie ekipy grały praktycznie punkt za punkt. Ostatecznie nerwową końcówkę na swoją stronę rozstrzygnęli częstochowianie 26:24. Najpierw skutecznie ze środka zaatakował Łukasz Usowicz, a w następnej akcji został zatrzymany Maksymilian Starzec.

Zespół Exact Systems Norwid poszedł za ciosem i w tie-breaku wypracował trzypunktową przewagę 6:3. Utrzymał tę przewagę przed zmianą stron. Chwilę wcześniej na stronę rywali asa serwisowego posłał Krzysztof Modzelewski 8:5. Kielczanie walczyli do samego końca. Doprowadzili w końcówce do remisu 12:12. Jednak ostatnie słowo należało do częstochowian. Ostatnie dwa punkty na wagę zwycięstwa zdobył Arkadiusz Żakieta.